Japonské a indické vesmírne startupy skúmajú satelitný systém vybavený laserom na riešenie problému vesmírneho odpadu. Tento odpad pozostáva z nefunkčných satelitov, raketových zvyškov a iných fragmentov, ktoré vznikli počas štartov rakiet alebo kolízií medzi satelitmi. Ohrozuje fungovanie satelitov, vesmírnych misií a môže byť nebezpečný pre astronautov.
V utorok oznámili nové vesmírne spoločnosti z Japonska a Indie, že sa dohodli na spoločnom výskume využitia satelitov vybavených laserom na odstraňovanie vesmírneho odpadu, čím sa pokúsia riešiť rastúci problém preťaženia obežnej dráhy. Spoločnosti Orbital Lasers z Tokia a indická firma InspeCity sa zamerajú na skúmanie obchodných príležitostí v oblasti vesmírnych služieb, ako je odstraňovanie nefunkčných satelitov z obežnej dráhy a predĺženie životnosti vesmírnych lodí.
Orbital Lasers, spoločnosť vyčlenená z japonského satelitného giganta Sky Perfect JSAT, vyvíja systém, ktorý využíva laserovú energiu na spomalenie rotácie vesmírneho odpadu vyparovaním malých častí jeho povrchu, čím uľahčí zachytenie a opravu takýchto objektov servisnou vesmírnou loďou. Spoločnosť plánuje tento systém demonštrovať vo vesmíre a uviesť ho na trh po roku 2027, povedal Aditya Baraskar, globálny riaditeľ obchodu.
Tento systém by mohol byť nainštalovaný aj na satelitoch InspeCity, ak obidve firmy splnia regulačné požiadavky v Indii a Japonsku, dodal Baraskar. Spoločnosti informovali, že podpísali predbežnú dohodu o spolupráci. Firma InspeCity bola založená v roku 2022 a vlani získala investíciu vo výške 1,5 milióna dolárov, zatiaľ čo Orbital Lasers od svojho vzniku v januári získala 900 miliónov jüanov (približne 5,8 milióna dolárov).
Skupina OSN pre koordináciu vesmírnej dopravy koncom októbra varovala, že je nevyhnutné urýchlene prijať opatrenia na monitorovanie a správu objektov na nízkej obežnej dráhe Zeme, kvôli rýchlemu nárastu počtu satelitov a vesmírneho odpadu. Na trhu s vesmírnymi službami už pôsobí viac než 100 spoločností, keďže sa rozširujú satelitné konštelácie, uviedol začiatkom tohto roka Nobu Okada, výkonný riaditeľ japonského lídra v oblasti zmierňovania vesmírneho odpadu Astroscale.
Tento projekt je len jedným z mnohých príkladov spolupráce medzi Japonskom a Indiou, ktoré už spolupracujú aj na spoločnej misii LUPEX (Lunar Polar Exploration), ktorá by mohla štartovať už v roku 2026. Okrem toho indický výrobca rakiet Skyroot a výrobca satelitov HEX20 spolupracujú so spoločnosťou Ispace na misii lunárneho orbitera.
Komerčné vesmírne spolupráce medzi oboma krajinami sa rozvíjajú aj prostredníctvom japonských satelitných dát pre indické aplikácie v oblasti riadenia katastrof a poľnohospodárstva, a môžu sa rozšíriť aj do iných oblastí, ako je výroba, uviedol Masayasu Ishida, výkonný riaditeľ organizácie Spacetide so sídlom v Tokiu, ktorá organizuje konferencie o vesmírnom podnikaní.
"Kľúčom k úspechu je nájsť oblasti, kde a ako budovať doplnkové vzťahy," ktoré sú v súlade s národnými politikami, ako je napríklad iniciatíva "Make in India", ktorá podporuje miestnu výrobu, povedal Ishida.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies