Greenlandský ľadovec sa topí alarmujúcim tempom +VIDEO

NETKY.SK • 5 Apríl 2025, 20:10 • 3 min
Greenlandský ľadovec sa topí alarmujúcim tempom +VIDEO

slovakia

left justify in out

Grónsky ľadovec, jeden z dvoch trvalých ľadových pokrývok na Zemi, zohráva kľúčovú úlohu v regulácii globálnej klímy.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Táto obrovská masa ľadu uchováva klimatické záznamy z desiatok tisíc rokov a je jedným z najdôležitejších indikátorov zmien v životnom prostredí. Avšak v dôsledku prebiehajúcej klimatickej krízy sa ľadovec topí alarmujúcim tempom, čo vedcov z celého sveta privádza k obavám, že sa blížime k bodu zlomu, z ktorého už nebude návratu.

Podľa viacerých štúdií sa Grónsky ľadovec od roku 1990 topenie neustále zrýchľuje. Satelitné merania ukazujú, že Grónsko stráca približne 280 miliárd ton ľadu ročne. To predstavuje viac než dvojnásobok oproti úbytku zaznamenanému v 20. storočí. Z tohto dôvodu sa hladina svetových oceánov neustále zvyšuje, čo ohrozuje pobrežné oblasti a nízko položené krajiny.

Vedci varujú, že ľadovec môže dosiahnuť bod zlomu, keď sa topenie stane nezvratným. Tento moment môže nastať, ak sa teploty budú neustále zvyšovať a v prípade, že sa stratí dostatočné množstvo ľadu na to, aby ľadovec obnovil svoju rovnováhu. Po dosiahnutí tohto bodu by sa topenie mohlo stať samoposilňujúcim procesom, ktorý urýchli ďalšie prehrievanie a destabilizáciu globálneho klimatického systému.

Ak sa Grónsky ľadovec bude naďalej zmenšovať súčasným tempom, následky môžu byť katastrofálne. Zvýšenie hladiny oceánov by mohlo v prípade úplného roztopenia dosiahnuť až 7 metrov. To by zatopilo veľké mestá v blízkosti pobrežia ako New York, Londýn alebo Bangladéš. Sladká voda z topiaceho sa ľadovca môže tiež narušiť Golfský prúd, ktorý zohráva zásadnú úlohu pri regulácii klímy v Európe a Severnej Amerike. Okrem toho prispieva topenie ľadu k zvýšenej frekvencii a intenzite búrok, hurikánov a suchých období po celom svete.

Hoci sa topenie Grónskeho ľadovca nedá úplne zastaviť, môžeme ho spomaliť. Znižovanie emisií skleníkových plynov, prechod na obnoviteľné zdroje energie a ochrana prírodných ekosystémov sú kľúčové kroky, ktoré môžu pomôcť zmierniť dopady klimatickej krízy. Medzinárodná spolupráca a záväzky na dosiahnutie uhlíkovej neutrality budú rozhodujúce pre budúcnosť našej planéty. Grónsky ľadovec je tichým svedkom klimatických zmien, no jeho osud je prepojený s osudom celého sveta.


Zdroj: Xinhua, Foto: Pexels


Autor: Katarína Sládečková

Učiteľka čínštiny, prekladateľka a autorka prvej slovensko-čínskej beletrie 'Slovenka v krajine draka'. Externá redaktorka pre Netky.sk, špecializujúca sa na východné krajiny, predovšetkým Čínu. Štúdiom na zahraničnej univerzite získala dva magisterské tituly (MBA, MTCSOL)

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies