SOUL - Smútiaci príbuzní obetí leteckého nešťastia v Južnej Kórei sa na Nový rok zhromaždili na mieste nešťastia, aby vzdali úctu svojim blízkym. Vyšetrovatelia už získali údaje z jednej z nájdených čiernych skriniek, aby zistili presnú príčinu havárie.
Všetci okrem dvoch zo 181 cestujúcich a členov posádky na palube lietadla Boeing 737-800 spoločnosti Jeju Air zahynuli, keď sa v nedeľu zrútilo na medzinárodnom letisku Muan na juhu Južnej Kórey.
Na videozázname bolo vidieť, ako lietadlo bez nasadeného podvozku vo vysokej rýchlosti pristálo na bruchu a potom sa zošmyklo z konca dráhy na betónový plot a vybuchlo. Zábery ukázali, že lietadlo malo okrem poruchy podvozku aj zjavný problém s motorom.
Vyšetrovatelia tvrdia, že pilot dostal od letových dispečerov varovanie pred možným nárazom vtákov a lietadlo pred haváriou vydalo núdzový signál.
Ministerstvo dopravy v stredu vo vyhlásení uviedlo, že ukončilo práce na získaní údajov z hlasového záznamníka v pilotnej kabíne - jednej z dvoch čiernych skriniek nájdených z trosiek lietadla. Uviedlo, že údaje budú prevedené do zvukových súborov. Poškodený záznamník letových údajov bude odoslaný do Spojených štátov na analýzu, dodalo ministerstvo.
Všetky obete boli Juhokórejčania, okrem dvoch Thajčanov, pričom mnohí sa vracali z Bangkoku po vianočných sviatkoch.
Rodiny pozostalých navštívili miesto nešťastia v stredu po prvýkrát od havárie na emotívnej spomienkovej slávnosti. Na miesto ich priviezli autobusy, kde sa striedali pri kladení bielych kvetov. Mnohí si kľakli a hlboko sa poklonili pred pamätným stolom s jedlom vrátane „ddeokguk“, kórejskej ryžovej polievky, ktorá sa jedáva na Nový rok.
Ministerstvo dopravy uviedlo, že úrady ukončili zložitý proces identifikácie všetkých 179 obetí. Vláda podľa neho zatiaľ odovzdala príbuzným 11 tiel.
Krajina drží sedemdňový štátny smútok po najsmrteľnejšom nešťastí v histórii juhokórejského letectva za posledné desaťročia.
Vláda začala bezpečnostné kontroly všetkých 101 lietadiel Boeing 737-800, ktoré prevádzkujú domáce letecké spoločnosti v krajine. V utorok si miesto nehody prezrel tím amerických vyšetrovateľov vrátane zástupcov spoločnosti Boeing.
Úradníci uviedli, že zvážia, či letiskový lokalizátor - súbor antén umiestnených v betónovom plote na konci pristávacej dráhy, ktorý má navádzať lietadlá pri pristávaní - nemal byť skonštruovaný z ľahších materiálov, ktoré by sa pri náraze ľahšie rozbili.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies