Japonsko sa pripravuje na možnú seizmickú katastrofu obrovského rozsahu. Vláda krajiny vydala varovanie, že očakávaný "megaotras" môže spôsobiť smrť až 300 000 ľudí. Takáto katastrofa by mohla vyvolať cunami takej sily, že by zničila celé pobrežné oblasti pri Tichom oceáne.
Neodvratná hrozba?
Vedecké analýzy naznačujú, že otázkou nie je "či", ale "kedy" takáto katastrofa nastane. Vláda vydala svoje varovanie v správe zverejnenej tento pondelok, kde aktualizovala predošlé odhady z roku 2014. Podľa nových čísiel môže až 215 000 ľudí zomrieť v dôsledku cunami, 73 000 v dôsledku kolapsu budov a 9 000 požiarmi.
Napriek vysokému počtu obetí je nový odhad mierne nižší ako v roku 2014, kedy sa predpokladalo, že by mohlo zahynúť až 323 000 ľudí. Napriek tomu ostáva situácia mimoriadne znepokojujúca.
Hrozba z hĺbok oceánu
Oblasť známa ako Nankai Trench je podmorský priekop dlhý 800 km, ktorý sa tiahne od Šizuoky, západne od Tokia, až po južný cíp ostrova Kjúšú. Práve tu sa Filipínska morská platňa podsúva pod pevninskú platňu, na ktorej sa nachádza Japonsko.
Tieto tektonické platne sú v neustálom pohybe a pri ich uvoľnení sa môže uvoľniť obrovské množstvo energie, ktoré spôsobí deštruktívne zemetrasenia. Počas posledných 1 400 rokov sa v tejto oblasti vyskytli megaotrasenia každých 100 až 200 rokov. Posledné z nich zasiahlo Japonsko v roku 1946.
Pravdepodobnosť katastrofy rastie
V januári tohto roka výskumný panel japonskej vlády zverejnil analýzu, podľa ktorej sa pravdepodobnosť megaotrasenia v nasledujúcich 30 rokoch zvýšila na 75 - 82 %.
Japonská meteorologická agentúra (JMA) už v auguste minulého roka prvýkrát v histórii vydala "megaquake advisory" (varovanie pred megaotrasom) po zemetrasení o sile 7,1 magnitúdy v južných častiach Japonska. Toto zemetrasenie spôsobilo zranenia 14 ľudom a vyvolalo obavy z väčšieho otrasu.
Hoci bolo varovanie po týždni zrušené, vyvolalo paniku medzi obyvateľstvom a spôsobilo masívny nákup zásob, najmä ryže a iných základných potravín.
Globálne varovanie: Myanmar už pocítil silu Zeme
Varovanie prichádza v čase, keď svet sleduje dôsledky silného zemetrasenia v Myanmarsku. Otrasy o sile 7,7 magnitúdy si tam vyžiadali viac ako 2 700 životov, 3 900 zranených a najmenej 270 nezvestných. Katastrofy ako táto pripomínajú, aká zraniteľnosť existuje v seizmicky aktívnych oblastiach sveta.
Japonsko sa pripravuje
Japonsko je jedno z najlepšie pripravených krajín na svete, pokiaľ ide o zvládanie zemetrasení. Budovy sú navrhnuté tak, aby vydržali silné otrasy, a obyvatelia pravidelne absolvujú evakuačné či civilné obranné cvičenia.
Napriek tomu sa odborníci obávajú, že ak megaotras zasiahne hustejšie obývané oblasti, straty na životoch a hospodárske škody budú obrovské. Otázkou zostáva, či je krajina pripravená na najhorší možný scenár.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies