K senzačnému objavu dospeli vedci z londýnskych inštitútov. Vo svojom výskume sa zamerali na proteín, ktorý telo viac produkuje po 55. roku života a ktorý súvisí so vznikom najrôznejších chorôb. Zo štúdií vyplýva, že vyradením interleukínu 11 je možné predĺžiť život, v prípade myší išlo až o štvrtinu. Informoval o tom web EurekAlert.
Vedci z londýnskeho biomedicínskeho ústavu Medical Research Council Laboratóriá medicínskej a Imperial College London skúmali dôsledky, aké vzniknú po nasadení látok blokujúcich interleukín 11.
Ak v prípade pokusných myších vyvolali odstránenie génu, ktorý proteín produkuje, predĺžil sa život zvierat o viac ako 20 percent, zhŕňa web EurekAlert . Staršie myši, ktoré vedci liečili látkou potlačujúcou efekty proteínu, žili v priemere tri roky. Neliečení hlodavce sa pritom dožívali dva a pol roka.
Nasadenie liečby tiež znížilo riziko úmrtia spojené s rakovinou. U myší sa tiež menej vyskytli choroby typické pre vek. Ide o fibrózu, ktorá vedie k stuhnutiu orgánu, chronické zápaly alebo iné zhoršenie chodu organizmu.
"U zvierat s nasadenou liečbou sme pozorovali menší výskyt rakoviny a vykazovali menej známok starnutia. Výsledky sú vzrušujúce," uviedol Stuart Cook, spoluautor obsiahlej štúdie, ktorá bola publikovaná v časopise Nature.
Výskumníci sa teraz chcú zamerať na to, či by bolo možné potlačenie proteínu využiť aj v otázke spomalenia procesu starnutia u ľudí. Liečbu s pomocou techniky „anti-interleukín 11“ teraz odborníci testujú v rámci klinických štúdií u ľudí, ktorí trpia rôznymi chorobami. Podľa Cooka existuje „lákavá možnosť“, že by potlačenie účinkov proteínu mohlo mať rovnaký efekt aj u ľudí.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies