Niektoré svetové mestá a regióny zaznamenali v dôsledku opatrení proti šíreniu nového koronavírusu zníženú úroveň znečisťujúcich plynov súvisiacich s globálnym otepľovaním. Viditeľné zníženie emisií v ovzduší môžeme pozorovať napríklad v Číne, Taliansku či New Yorku. V Benátkach sa dokonca do kanálov vrátili ryby, ale aj delfíny.
Vedci v New Yorku informovali, že v porovnaní s minulým rokom emisie oxidu uhoľnatého, ktorý produkujú najmä autá, klesli takmer o 50% a oxidu uhličitého zas o 5% až 10%. Tvrdia, že do mája, keď sú emisie oxidu uhličitého väčšinou na vrchole, zrejme zaznamenajú najnižšiu úroveň od čias finančnej krízy spred desiatich rokov. V New Yorku klesla doprava o 35% oproti minulému roku. Svoje zistenia uviedli v štúdii pod vedením Columbia University.
"New York má za uplynulý rok a pol extrémne vysoké hodnoty oxidu uhoľnatého. Toto sú tie najčistejšie hodnoty, aké som kedy videla. Je to menej ako polovica toho, čo v marci bežne registrujeme," povedala Róisín Commane z Columbia University.
Emisie uhlíka poklesnú tento rok až o 1%
Analýza pre klimatickú webstránku Carbon Brief predpokladá, že v Číne za dva týždne kleslo využívanie energií o 25%. To zrejme bude tento rok viesť k poklesu emisií uhlíka o jedno percento. V Číne aj na severe Talianska sa znížila hodnota oxidu dusičitého, čo pripisujú obmedzeniam v doprave a priemysle.
Pollution is plummeting in Italy in the wake of coronavirus, emissions data showhttps://t.co/Wi5PxoDvy5 pic.twitter.com/cpBFctrNdN
— Post Graphics (@PostGraphics) March 14, 2020
Rôzne kroky vlád po celom svete pravdepodobne povedú k podobným výsledkom aj v iných krajinách, kde množstvo ľudí pracuje z domu. Obmedzenia ovplyvnia emisie oxidu uhličitého. "Bude záležať na tom, ako dlho bude táto pandémia trvať a aké rozsiahle bude obmedzenie hospodárstva, a to najmä v USA. No myslím si, že táto situácia určite bude mať dopad na globálne emisie," vyhlásila Corinne Le Quéré z University of East Anglia. "Ak to potrvá ešte tri alebo štyri mesiace, určite pocítime zníženie," dodala. Odborníci zároveň upozorňujú na to, aby politici mysleli pri obnovení ekonomiky aj na životné prostredie.
✅ Acqua pulita a #Venezia con i pesci 🐠 che si tornano a vedere
— Roberto Dupplicato (@duppli) March 16, 2020
✅ Un cigno 🦢 sul Naviglio a #Milano
✅ un delfino 🐬 nel porto di #Cagliari
Tornare a inquinare sarebbe un delitto: sfruttiamo questa scia per ripensare a come sviluppare la società in armonia con la natura pic.twitter.com/dH0PLqm4Q1
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies