Cvičenie sa koná na rieke Dunaj a na rumunskom pobreží Čierneho mora a jeho cieľom je posilniť spoluprácu medzi spojencami NATO, námornými, vzdušnými a pozemnými silami.
Vojenský personál z 12 krajín NATO začal tento týždeň každoročné námorné cvičenie pod vedením Rumunska v Čiernom mori a delte rieky Dunaj.
Viac ako 2 300 vojakov sa zúčastňuje na takzvanom cvičení „Sea Shield“, ktorého cieľom je posilniť spoluprácu medzi spojeneckými námornými, leteckými a pozemnými silami.
Spolu s 11 partnerskými štátmi - Albánskom, Bulharskom, Kanadou, Francúzskom, Gréckom, Talianskom, Spojeným kráľovstvom, Holandskom, Španielskom, Spojenými štátmi a Tureckom - sa na nich zúčastňuje 1 600 rumunských vojakov.
Cvičenie sa po prvýkrát uskutočnilo v roku 2015. V dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu v plnom rozsahu v roku 2022 sa stalo čoraz aktuálnejším a rumunské námorné sily ho označujú za „najkomplexnejšie podujatie“, ktoré uskutočňujú.
Kľúčová úloha Čierneho mora vo vojne Ruska proti Ukrajine
Čierne more je tesne uzavreté a relatívne malé more, ktoré sa skladá z blízkych vôd krajín, ktoré ho obklopujú: Čierne more sa rozprestiera na území, ktoré obklopuje Turecko na juhu, Bulharsko a Rumunsko na západe, Gruzínsko na východe a Ukrajina a Rusko na severe.
O kontrolu nad blízkymi vodami Čierneho mora sa v priebehu storočí viedli spory, ktoré zohrali úlohu aj v súčasnej rusko-ukrajinskej vojne.
Zabratie Krymského polostrova Ruskom v roku 2014 mu umožnilo kontrolovať námorný prístav Sevastopol. To, čo boli blízke vody Ukrajiny, sa de facto stalo blízkymi vodami Ruska.
Kontrola týchto blízkych vôd umožnila Rusku narušiť obchod Ukrajiny, najmä vývoz obilia do afrických vzdialených vôd.
Činnosť Ruska však bola zmarená vďaka spolupráci Rumunska, Bulharska a Turecka, ktoré umožnili prejazd nákladných lodí cez svoje blízke vody a potom cez Bospor do Stredozemného mora.
Úsilie obmedziť kontrolu Ruska nad blízkymi vodami Ukrajiny v Čiernom mori a neochota Ruska čeliť následkom útokov na lode v blízkych vodách krajín NATO znamenali, že Ukrajina mala stále prístup do vzdialených vôd s cieľom získať hospodársky zisk a udržať ukrajinské hospodárstvo nad vodou.
USA 25. marca oznámili, že po rozhovoroch v Saudskej Arábii navrhli Ukrajine a Rusku dohodu o prímerí s cieľom „vylúčiť použitie sily“ v Čiernom mori.
Čiastočné prímerie v Čiernom mori, ktoré by mohlo umožniť bezpečnejšie dodávky, však padlo pre podmienky, ktoré si stanovili vyjednávači Kremľa.
„Modely a riešenia, ktoré navrhli Američania, berieme celkom vážne, ale nemôžeme ich všetky akceptovať len tak, ako sú,“ povedal námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies