UNESCO´s World Heritage List alebo Zoznam svetového dedičstva je zoznamom, ktorý vytvára táto medzinárodná inštitúcia, aby mala pod patronátom najvýznamnejšie kultúrne a prírodné pamiatky štátov z celého sveta.
Súčasťou zoznamu je, samozrejme, aj Slovensko, ktoré ponúka svetu hneď niekoľko výnimočných pamiatok a divov pod hlavičkou UNESCO. Naplánujte si toto leto výlet na slovenské miesta s visačkou medzinárodných a urobte si aj na Slovensku svetovú dovolenku!
1. Banská Štiavnica – mnohí neváhajú označiť ju za najkrajšie mesto na Slovensko. Sčasti s tým súhlasí aj svet, veď od roku 1993 je Štiavnica zapísaná na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Vďačí za to svojej bohatej histórii, ktorá sa tu vďaka banským štôlňam a následným kráľovským privilégiám začala písať už v 13. storočí. Starý a Nový Zámok, malebné uličky a námestíčka, kostoly, ale aj významné technické pamiatky, súvisiace s baníctvom (vrátane Banskej akadémie prvej vysokej školy technického typu na svete z r. 1762), to všetko z Banskej Štiavnice robí výnimočnú mestskú rezerváciu a jedno z najzaujímavejších turistických destinácií pre Slovákov aj svet.
Banská Štiavnica.
2. Spišský hrad – spolu so Spišským Podhradím, Spišskou Kapitulou a kostolom Ducha Svätého v Žehre má takisto zápis v UNESCO už z r. 1993. Patrí medzi najväčšie hrady kontinentu a je najväčším hradným stredovekým komplexom v Strednej Európe. Nadchne vás aj Spišské Podhradie so svojimi typickými renesančno-barokovými meštianskymi domami a priľahlé cirkevné mestečko Spišská Kapitula s dominantou – Katedrálou Sv. Martina a viac ako 500-ročným oltárom Korunovania Panny Márie. Z 13. storočia pochádza kostol v Žehre s vežou s drevenou kupolou a 8-bokým oporným stĺpom, ktorý sa považuje za svetový architektonický unikát.
3. Levoča – v roku 2009 sa k pozoruhodným pamiatkam na Spiši pridalo aj toto stredoveké kráľovské mesto s impozantne zachovaným historickým opevnením. Impozantné obdĺžnikovité námestie s dominantou Kostola sv. Jakuba (2. najväčší na Slovensku) so štrnástimi renesančnými a gotickými oltármi. Oltár sv. Jakuba s výškou 18,6 m je najvyšší svojho druhu na svete. Na námestí môžete obdivovať nádherné meštianske a patricijské domy, ale aj klietku hanby, kde v 16. storočí verejne pranierovali zločincov. Vyjdite si na Mariánsku horu nad mestom.
Spišské Podhradie a Spišský Hrad.
4. Vlkolínec – malebná dedinka, kde sa čarovne zasekol čas. V jedinečnom skanzene nájdete 45 dreveníc zo 18. storočia s ukážkami ľudového remesla, architektúry a niekdajšieho života pastierov, drevorubačov, remeselníkov. Malebné domčeky sú z dreva, vďaka tomu, že majitelia ich dvakrát ročne pretierali vápennou farbou, dedinka získala nádherný farebný umelecký nádych vďaka odtieňom modrej, ružovej, či žltej. Navštívte roľnícky dom s expozíciou a prehliadkou, nakuknite do 2-podlažnej zvonice z 18. storočia.
5. Jaskyne a priepasti Slovenského krasu – Ochtinská aragonitová – jediná svojho druhu v Európe, Domica s jazierkom Styx, Dombasecká, Krásnohorská, Jasovská, Domica, či unikátna Dobšinská ľadová, jedna z najväčších svojho druhu v Európe... Výnimočné sú nielen svojou krásou a útvarmi, ale aj hustotou výskytu, na pomerne malom území bolo objavených viac ako tisíc jaskýň a priepastí, čo je vzhľadom na mierne klimatické pásmo naozaj unikát. Nájdete tu jaskyne riečne, ponorné, s nálezmi pravekých kultúr, s rôznymi unikátnymi živočíchmi. Túto výnimočnú oblasť nájdete na hraniciach s Maďarskom, s ktorým sa o tento zápis v UNESCO delíme.
Vlkolínec.
6. Bardejov – jedno z najstarších miest na Slovensku, už v r. 1986 ovenčené prestížnou európskou cenou ICOMOS pri UNESCO. Na zozname svetového dedičstva je od r 2000. Krásne obdĺžnikovité centrum Bardejova tvorí lem elegantných meštianskych domov s typickým priečelím s dominantou radnice zo 16. storočia a Kostolom sv. Egídia z 15. storočia s úchvatnými jedenástimi neskorogotickými oltármi. Neďaleko hradieb mestského opevnenia nájdete františkánsky kláštor s kostolom. Súčasťou mesta sú významné Bardejovské kúpele a výnimočné Múzeum ľudovej architektúry.
7. Gerulata Rusovce – rímsky vojenský tábor z 2. storočia v bratislavskej časti Rusovce je úžasným svedectvom tej doby. Boli tu odkryté významné archeologické pamiatky (studňa, pece, fórum, náhrobné a oltárne kamene...), objavilo sa tu množstvo mincí, šperkov, keramiky, ihlíc, dokonca prilba rímskeho dôstojníka. Gerulata je súčasťou Múzea mesta Bratislava, do zoznamu UNESCO bola zapísaná v r. 2021.
Bardejov.
8. Kelemantia Iža – podobné miesto nájdete aj v Iži neďaleko Komárna. Bývalý rímsky vojenský tábor ako súčasť obranného systému Limes Romanus je jednoz z najvýznamnejších pamiatok tých čias. Aj táto pevnosť pochádza z 2. storočia, jej vznik sa podľa nálezov mincí pripisuje do obdobia vlády Marca Aurelia.
9. Drevené kostolíky na východe – v roku 2008 bolo osem našich kostolíkov zapísaný na svetový zoznam kultúrnych pamiatok: v Ruskej Bystrej, Ladomírovej, Bodružale, Tvrdošíne, Hervatove pri Bardejove, Kežmarku, Hronseku, Leštinách. Mieša sa tu impozantne vplyv západnej a východnej kultúry, latinského a byzantského štýlu. Unikátom je, že v stenách drevených chrámov nenájdete žiadne klince ani kovové spoje. Z niekdajších tristo takýchto kostolíkov sa tu na východe Slovenska zachovalo cca 60.
Gerulata.
10. Bukové pralesy Karpát – v Národnom parku Poloniny a v Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat nájdete nádherné pralesy, zaradené do zoznamu svetového dedičstva od roku 2007. Sú to konkrétne tri pralesy: Stužica vo Vihorlate, Havešová v okrese Snina a Rožok pri obci Ulič. Vzácne sú najmä vďaka svojmu charakteru takmer nedotknutej prírody a zachovanej faune – žije tu salamandra, fúzač alpský či vzácny slimák slizniak karpatský. Niektoré z nádherných bukov majú až 240 rokov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies