BRATISLAVA - Kríza v Bielorusku je najmä krízou režimu, ktorý namiesto dialógu s vlastnými obyvateľmi stavil na násilie a represie, čím sa sám zbavil legitimity.
Zbytočné šíreniu problému?
Kríza v Bielorusku má vplyv aj na celý región, avšak jediný, kto sa snaží problém preniesť na geopolitickú úroveň je sám Alexander Lukašenko. V rozhovore pre portál Webnoviny.sk to uviedla štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Ingrid Brocková.
"Ide o jeho (Lukašenkovu) snahu ospravedlniť neospravedlniteľné a odvrátiť pozornosť od hrubého a masového porušovania ľudských práv a slobôd, ktoré v civilizovanej európskej krajine nemajú miesto," skonštatovala štátna tajomníčka.
U nás to bolo podobné
Priblížila, že Slovensko v otázke Bieloruska od začiatku zaujalo hodnotovo jednoznačný a konzekventný postoj, vychádzajúc aj z "našej" vlastnej, relatívne nedávnej histórie. "Dianie v Bielorusku vnímame ako legitímne požiadavky bieloruského ľudu na demokratizáciu spoločnosti," doplnila Brocková.
O aké vzťahy má SR záujem?
Aktuálna situácia v Bielorusku viedla podľa tajomníčky rezortu diplomacie k utlmeniu dvojstranných vzťahov v politickej oblasti. "Veríme však, že ide o dočasný stav, dúfajúc v skoré vyriešenie bieloruskej vnútropolitickej krízy," doplnila s tým, že SR má záujem o rozvoj korektných vzťahov s takým Bieloruskom, v ktorom nebudú občania perzekvovaní za svoje politické názory, za svoju túžbu žiť v lepšej, demokratickejšej spoločnosti.
Situácia od výsledku volieb
V Bielorusku sa konajú protesty od prezidentských volieb 9. augusta. Podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil Alexander Lukašenko, pričom získal 80 percent hlasov. Podľa protestujúcich boli výsledky zmanipulované a požadujú jeho rezignáciu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies