Rast čínskej priemyselnej výroby v novembri síce mierne zrýchlil, no maloobchodné tržby opäť sklamali, čím sa zvýšil tlak na vládu, aby prijala ďalšie stimuly na podporu domáceho dopytu. Tieto výsledky prichádzajú v čase, keď sa pripravujú nové americké clá, ktoré by mohli výrazne ovplyvniť druhú najväčšiu svetovú ekonomiku. Ekonomickí experti upozorňujú, že oživenie čínskej ekonomiky bude zložité.
Analytici varujú, že prísľub novozvoleného amerického prezidenta zaviesť clo presahujúce 60 % na čínsky tovar by mohol donútiť Peking urýchliť plány na zmenu ekonomického modelu. Už vyše dve desaťročia sa diskutuje o prechode z modelu rastu zameraného na investície do fixných aktív a vývoz, na model orientovaný na spotrebu.
Podľa údajov Národného štatistického úradu (NBS) priemyselná výroba v novembri medziročne vzrástla o 5,4 %, čo predstavuje mierne zrýchlenie v porovnaní s októbrovým rastom o 5,3 %. Tieto výsledky prekonali očakávania prieskumu agentúry Reuters, ktorý predpokladal 5,3 % rast. Naopak, maloobchodné tržby, ktoré odrážajú spotrebiteľský dopyt, vzrástli iba o 3,0 %, čo je najpomalší rast za posledné tri mesiace. Októbrový rast bol na úrovni 4,8 %, pričom analytici predpovedali, že v novembri dosiahne 4,6 %.
"Čínska hospodárska politika je pozoruhodne dôsledná v podpore výrobcov pred spotrebiteľmi, a to aj napriek zjavnej a dlhodobej slabosti v tejto oblasti," uviedol Dan Wang, nezávislý ekonóm pôsobiaci v Šanghaji. „Očakáva sa preto ďalšie posilnenie výrobnej kapacity, čo však môže viesť k problému nadmernej produkcie a prinútiť čínske podniky intenzívnejšie hľadať zahraničné trhy.“
Investície do fixných aktív sa v období od januára do novembra zvýšili o 3,3 % v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka, čo je o niečo pomalší rast ako 3,4 % zaznamenaný v októbri. Očakávania analytikov pre tento údaj boli tiež na úrovni 3,4 %.
Xu Tianchen, hlavný ekonóm z Economist Intelligence Unit, uviedol, že obavy z poklesu maloobchodných tržieb sú zrejme prehnané: „Slabšie novembrové výsledky súvisia so skorým začiatkom nákupného festivalu „Double 11“, ktorý zvýšil tržby už v októbri.
Ak spojíme údaje za október a november, priemerný rast tržieb dosahuje zhruba 3,9 %, čo je viac ako v predchádzajúcich mesiacoch.“ Zároveň však dodal, že spotrebiteľský dopyt zostáva nízky a stále vo veľkej miere závisí od vládnych dotácií, ktoré k maloobchodným tržbám prispievajú 1,5 až 2 percentuálnymi bodmi.
Čínske akciové trhy reagovali poklesom: index blue chips klesol o 0,37 % a hongkonský Hang Seng o 0,57 %.
Politické plány na podporu rastu
Čínski lídri nedávno predstavili plány na rok 2025, berúc do úvahy možné negatívne dopady návratu Donalda Trumpa do Bieleho domu. Predstaviteľ centrálnej banky avizoval ďalšie zníženie rezerv pre banky, no minulotýždňové údaje o úveroch ukázali, že predchádzajúce uvoľnenia nepriniesli očakávaný nárast pôžičiek. Hlavnou prekážkou zostáva kríza v oblasti nehnuteľností, kde je viazaných až 70 % úspor domácností, čo oslabuje dôveru spotrebiteľov.
Ceny nehnuteľností v novembri síce klesali najpomalším tempom za 17 mesiacov, no stabilizácia trhu, ktorý na vrchole tvoril 25 % ekonomiky, je stále neistá. Ak chce Peking v roku 2025 dosiahnuť rast na úrovni 5 %, bude musieť prekonať prekážky vrátane možného vplyvu nových amerických ciel, ktoré by mohli rast znížiť o 1 percentuálny bod.
Stimuly a očakávania
Na Ústrednej hospodárskej pracovnej konferencii sa čínski lídri zaviazali zvýšiť rozpočtový deficit a podporiť spotrebu. Politbyro (skratka politického byra, politická kancelária, je najvyšším orgánom niektorých komunistických strán a predstavuje ich najužšie politické vedenie. Toto vedenie zároveň schválilo „primerane uvoľnenú“ menovú politiku, prvýkrát za 14 rokov. Podľa Juliana Evans-Pritcharda z Capital Economics „tempo rastu v nasledujúcich mesiacoch pravdepodobne zrýchli vďaka politickej podpore.“
Dodal však, že stimuly pravdepodobne prinesú len krátkodobé zlepšenie, keďže súčasná sila exportného dopytu nemusí byť dlhodobo udržateľná, najmä pri zavedení Trumpových ciel.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies