Sledovali ste niekedy svojho obľúbeného streamera hrať videohry, rozprávať sa s divákmi – zarábať pritom veľké peniaze – a pomysleli ste si, že by ste to dokázali aj vy? Tisíce ľudí začnú streamovať na platformách ako Twitch, Youtube alebo dokonca na Instagrame a Fcaebooku, ale len pár z nich sa dostane dosť vysoko na to, aby sa týmto novým remeslom mohli živiť.
Vysielať naživo, zadarmo a na akejkoľvek platforme môže v dnešnej dobe prakticky ktokoľvek. Preto je logické uvažovať kedy sa z človeka stane profesionálny streamer.
Čo ich odlišuje je vo veľa prípadoch kvalitná technika, konzistentnosť tém, o ktorých streamujú a stabilný internet, ktorý nespadne ak sa na ich vysielanie pripojí viac ako 50 fanúšikov.
Pre tvorcov, ktorý si z vysielania hier alebo pokecov spravili živobytie však práca nekončí keď vypnú kameru. Práve naopak. Čas za kamerou trávia promovaním svojho kanálu, spájaním sa s ostatnými streamermi alebo svojou komunitou. Najúspešnejší streameri, ktorí začínali na Twitchi postupne vybudujú značku aj na iných platformách, napríklad na Youtube. Čo si vyžaduje hodiny úprav a strihania ich vlastných streamov.
Pri sledovaní streamerov ako odpovedajú niekedy až desaťtisícom fanúšikov v jednom vysielaní je vám asi jasné, že veľa značiek by chcelo byť na tejto obrovskej platforme spomenutých. Preto nie je prekvapivé, že tí najväčší streameri majú z týchto kanálov nielen živobytie, ale aj vcelku úspešný biznis.
Ak začínate od nuly nie je to jednoduché a pravdepodobne vám zaberie roky, kým sa budete môcť označovať za profesionálneho streamera alebo streamerku. Aj v prípade, že ním už budete sa nemôžete spoliehať na nejaký stály príjem.
Mesačný zárobok streamera sa odvíja od spoluprác, ktoré v danom mesiaci prebiehajú, sledovateľov alebo nových odberov, ktoré mu prídu, alebo dokonca aj toho ako často počas týždňa vysiela. Váš zárobok by samozrejme výrazne ovplyvnili aj všetky ostatné aktivity, ktoré budete počas mesiaca robiť.
Platformy ako Twitch alebo Youtube majú samozrejme funkcie, ktoré pomáhajú tvorcom s plateným obsahom na ich kanáloch. Tie však prichádzajú len v prípade, že už máte určitú stálu fanúšikovskú základňu. Napríklad na Twitchi, musíte mať aspoň 50 sledovateľov na to, aby vám mohli posielať darčeky alebo aby ste nastavili poplatok za sledovanie.
Váš úspech bude záležať z veľkej časti aj na tom, ako sa popasujete s týmito krokmi.
1. Ciele vo vysielaní
Predtým ako začnete svoju streamerskú cestu, dajte si ciele. Spýtajte sa sami seba prečo chcete vysielať, a čo sa musí stať aby ste považovali stream za úspešný.
2. Zameranie
Zistite čo bude robiť váš kanál jedinečným. S miliónmi iných streamerov, z ktorých si môže divák vybrať, prečo by ste mali byť práve vy ten, ktorého bude dnes sledovať?
Keď sa budete zamýšľať nad svojim streamerským zameraním, pamätajte na to, že nemusíte vysielať len hranie videohier. Sústreďte sa na to čo máte radi vy. Môže sa totiž stať, že v dlhodobom horizonte nebudete chcieť denno denne opakovať aktivitu, ktorú až tak nezbožňujete.
3. Osobnosť
To ako sa daný streamer správa je veľkou časťou toho prečo sa k nemu diváci neustále vracajú. Či ste vtipný, energický, priateľský alebo mrzutý a ofučaný, to ako sa budete správať na svojich streamoch by malo byť neustále konzistentné.
4. Kvalitný obsah
Latka je nastavená vysoko. Nebola tam samozrejme vždy, no slabá kvalita zvuku alebo videa je v dnešnej dobe pre profesionálneho streamera neprípustná.
Ustite sa, že máte dostatočne kvalitný mikrofón a kameru aby ste vedeli vytvoriť steam, ktorý sa oplatí sledovať.
5. Etika
Bod, ktorý sa vám na prvý pohľad môže zdať ako z úplne inej témy. Je však veľmi relevantný. Ak existuje niečo čo by mohlo vašu kariéru ukončiť ešte skôr ako začne sú to práve porušenia pravidiel streamovacej platformy, na ktorej budete vysielať. Preštudujte si pravidlá poriadne aby ste neskôr nedostali poriadne horké prekvapenie.
Kontrolovať svoje správanie by ste mali aj počas toho ako vysielate. Nenávistné správanie alebo šikana zničia vašu reputáciu a sen o kariére, ktorú ste tak dlho budovali.
6. Konzistentnosť
Pravidelným vysielaním v rovnakom čase o rovnakých témach, si vybudujete fanúšikovskú základňu, ktorá si na vás zvykne a bude vás chcieť sledovať čoraz častejšie. Bez toho aby ste im pravidelne pridávali obsah si žiadnu kariéru nevybudujete.
Preto sa snažte vysielať pravidelne vždy v rovnakých častiach dňa, alebo v rovnaký deň týždňa. Vaši diváci budú presne vedieť kde a kedy vás majú hľadať a to isté platí aj pre ľudí, ktorí by si váš stream chceli pozrieť prvýkrát.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies