BRATISLAVA - Minister zahraničných vecí Juraj Blanár vyzdvihol aktivity Rady slovenských exportérov a ich prínos pre národnú ekonomiku. Počas stretnutia s predsedom Lukášom Parízekom sa diskutovalo o podpore slovenských firiem na medzinárodných trhoch a posilnení ekonomickej diplomacie.
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár ocenil proaktívny prístup Rady slovenských exportérov počas stretnutia s jej predsedom Lukášom Parízekom, ktoré sa uskutočnilo v utorok 4. februára 2025.
Minister Blanár zdôraznil, že jednou z priorít slovenskej zahraničnej politiky je ekonomická diplomacia a podpora slovenských firiem v teritóriách s veľkým potenciálom.
"Ich úspech prináša prospech národnej ekonomike, preto si vážime spoluprácu so zástupcami exportérov Slovenskej republiky," povedal Blanár.
Šéf slovenskej diplomacie vyzdvihol aktivity Rady slovenských exportérov pri organizovaní podnikateľských misií a výročných podnikateľských konferencií Visegrad 4 Business, ktoré prepojujú politiku a ekonomiku.
"Intenzívne hospodárske prepojenia medzi podnikmi v strednej Európe prispievajú k posilneniu formátu Vyšehradskej skupiny. Rezort diplomacie bude opätovne spolupracovať pri príprave štvrtého ročníka konferencie, ktorý by sa mohol uskutočniť na domácej pôde, teda na Slovensku," uviedol minister Blanár.
Posledné podujatie Visegrad 4 Business sa konalo v novembri 2024 v Budapešti a zúčastnilo sa ho viac ako 60 zástupcov zo Slovenska a približne 400 účastníkov zo štátov V4. Konferenciu otvárali šéfovia diplomacií Slovenska a Maďarska, Juraj Blanár a Péter Szijjártó.
Minister Blanár počas stretnutia s Lukášom Parízekom pripomenul, že rezort zahraničných vecí podporuje slovenských exportérov aj ďalšími konkrétnymi krokmi.
"Slovensko je nespochybniteľným členom Európskej únie, ktorá ostáva najväčšou ekonomikou a jednotným trhom. Vnímame však, že príležitosti v tejto oblasti môžu byť presýtené a musíme sa viac zameriavať aj na regióny mimo EÚ, čo požadujú priamo samotné spoločnosti," zdôraznil Blanár.
Jednou z hlavných priorít rezortu sa preto stalo posilnenie zastúpenia SR s cieľom podporiť ekonomické aktivity slovenských firiem na Balkáne, Blízkom východe, v regióne Indopacifiku a v krajinách globálneho Juhu vrátane Afriky a Južnej Ameriky.
"Podpora slovenských exportérov sa nám následne vráti v podobe tvorby nových pracovných miest, zvyšovania ekonomického rastu Slovenska a zlepšovania životnej úrovne občanov SR,“ potvrdil Blanár.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v roku 2024 pripravilo úpravu siete zastupiteľských úradov v zahraničí so zámerom zásadného posilnenia ekonomickej diplomacie.
Slovensko otvára šesť nových veľvyslanectiev v Alžírsku, Austrálii, Belgicku, na Filipínach, v Malajzii a Tanzánii a styčný úrad v Etiópii.
Zároveň sa počet plnohodnotných ekonomických diplomatov viac ako zdvojnásobí zo 17 na 43, pričom diplomati budú primárne smerovať do krajín juhovýchodnej Európy, Blízkeho východu, juhovýchodnej Ázie, Afriky či Južnej Ameriky.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies