BANSKÁ BYSTRICA - Na rieke Hron došlo k obrovskej ekologickej katastrofe, kde miestni rybári evidujú masívny úhyn rýb.
Od rána rybári v okolí obce Trnavá Hora zbierajú uhynuté ryby, ktorých je niekoľko ton. Ide o najhoršiu ekologickú katastrofu úhynu rýb za posledných 20 rokov, informuje RTVS.
Banskobystrická krajská polícia na sociálnej sieti Facebook uviedla, že na mieste vykonávajú opatrenia hasiči a príčinami úhynu sa už zaoberá polícia aj inšpekcia životného prostredia.
Do rieky sa vyplavila toxická látka
Podľa informácií od rezortných organizácií Ministerstva životného prostredia (MŽP) spôsobil situáciu strom, ktorý sa počas búrky zlomil a poškodil skladovací vak bioplynovej stanice v obci Budča v okrese Zvolen.
Z vaku následne vytieklo cca 500 kubíkov digestátu. Ide o znečisťujúcu látku obsahujúcu dusičnany a fosforečnany. Únik tejto toxickej látky následne spôsobil masívny úhyn rýb v lokalite Trnavá Hora – Jalná, ktorá sa nachádza o sedem riečnych kilometrov nižšie.
Tok Hronu sa snažia neutralizovať
Organizácie rezortu životného prostredia Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) a Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) riešia situáciu v spolupráci s políciou i konateľom bioplynovej stanice. SIŽP vykonala odber vzoriek z odvodňovacieho kanála, Bienskeho potoka a rieky Hron.
Vzorky budú analyzované v akreditovanom laboratóriu SVP. Vodohospodári súčasne vykonávajú obhliadku vodného toku až po Žiar nad Hronom a zástupcovia Slovenského rybárskeho zväzu zbierajú uhynuté ryby.
Okrem toho do vodného toku Hron z vodnej nádrže Môťová vypustili nárazovo väčšie množstvo vody, aby sa znečistená voda v toku v dotknutom úseku čo najviac nariedila a tým zlepšila jej kvalita.
Predstavitelia inšpekcie zároveň vyzvali spoločnosť, ktorá bioplynovú stanicu prevádzkuje, aby okamžite vykonala nápravné opatrenia ako je prehradenie odvodňovacieho kanála, odčerpanie kalu, vykonanie tesnosti poškodenej nádrže a odstránenie spadnutého stromu.
Podľa miestnych rybárov ide o nevyčísliteľnú škodu, ktorá v slovenských riekach nemá obdobu. Zarybnenie bude podľa nich trvať aj niekoľko rokov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies