BRATISLAVA – Možno ste nevedeli, ale jednorazová otrava alkoholom sa môže skončiť aj smrťou. Upozorňuje na to Záchranná zdravotná služba.
Ak sa intoxikovaná osoba nepreberá a má problémy s dýchaním, treba privolať odbornú zdravotnícku pomoc, zdôrazňuje vedúca úseku komunikácie Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) Bratislava Darina Schreková.
Ako uviedla, „otrave alkoholom najlepšie predídete prevenciou. Teda nepiť alebo piť s mierou.“
Ak je jedinec intoxikovaný alkoholom javí ťažké známky opitosti, je spavý a neudrží koncentráciu, treba ho uložiť na bok, aby sa nezadusil zvratkami. Z ľahšej formy otravy alkoholom sa možno dostať spánkom, dostatkom tekutín či pohybom na čerstvom vzduchu. Pomôže aj striedavé sprchovanie studenou a vlažnou vodou.
Podľa Schrekovej bratislavskí záchranári vyrážajú počas silvestrovskej noci najčastejšie k rôznym druhom poranení. Tie vznikajú pri vítaní nového roka. V tomto čase majú však aj výjazdy k pacientom s psychickými problémami spôsobenými nadužívaním alkoholu.
Na Silvestra treba dávať pozor aj pri manipulácii s pyrotechnikou. Používať treba iba certifikované výrobky a držať sa pokynov výrobcu. Pyrotechnika nemožno zapaľovať v rukách ani v blízkosti ľudí, budov či stromov.
"Ak pyrotechnika nevybuchne, nesnažte sa ju odpaľovať opakovane, pretože môže byť nebezpečná," doplnila Schreková.
V prípade požiaru je dôležité dostať zraneného do bezpečia. Ak horia šaty postihnutého, treba ho uložiť ho na zem a oheň uhasiť nehorľavým materiálom. Odev, ktorý je prilepený na pokožke, sa nesmie nikdy odstraňovať.
"Popálené miesto podržte pod tečúcou studenou vodou aspoň desať až 20 minút. Priložte sterilný obväz a prikryte čistou tkaninou. Na popáleniny nedávajte žiadne krémy, maslo, vajíčka ani horčicu," vysvetlila Schreková.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies