Náklady na repatriáciu: Aké sú pravidlá a čo robiť v prípade úmrtia v zahraničí

NETKY.SK • 3 Február 2025, 07:47 • 2 min
Náklady na repatriáciu: Aké sú pravidlá a čo robiť v prípade úmrtia v zahraničí

BRATISLAVA - Preprava telesných pozostatkov zosnulého občana SR zo zahraničia môže byť zložitý a finančne náročný proces. Náklady závisia od viacerých faktorov, vrátane miesta úmrtia a spôsobu prepravy. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a občianske združenie Svetluna ponúkajú dôležité informácie a rady, ako postupovať v takýchto prípadoch.

slovakia

left justify in out

Repatriácia telesných pozostatkov je komplexný proces, ktorý sa môže líšiť v závislosti od viacerých faktorov, ako sú miesto úmrtia, spôsob prepravy a konkrétne náklady spojené napríklad s dĺžkou uloženia pozostatkov. Výška nákladov sa môže pohybovať od tisícov až po desaťtisíce eur.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR uviedlo, že proces prevozu telesných pozostatkov je podstatne zjednodušený v prípade, ak mal zosnulý občan uzavreté poistenie, ktoré pokrýva aj náklady spojené s prevozom telesných pozostatkov v prípade úmrtia v zahraničí.

Ak takéto poistenie nebolo uzavreté, náklady na prevoz v drvivej väčšine prípadov hradí rodina zosnulého. Ak došlo k úmrtiu v rámci plnenia pracovných či služobných povinností, do úvahy môže pripadať aj zamestnávateľ zosnulého.

V prípadoch úmrtí občanov SR v zahraničí poskytuje potrebnú súčinnosť zastupiteľský úrad. Rodinní príslušníci sa môžu obrátiť na konzulárnych pracovníkov, ktorí rodine poskytnú základné informácie o možnostiach a nákladoch na prepravu telesných pozostatkov do SR alebo pohrebu v štáte, v ktorom občan SR zomrel.

Občianske združenie Svetluna, ktoré pomáha rodinám pozostalých s úkonmi spojenými s repatriáciou tela zo zahraničia, upozornilo na absenciu legislatívneho rámca, ktorý by garantoval jednotný postup pri repatriáciách v rámci celej Európskej únie.

Ešte oveľa komplikovanejšia je situácia, keď k úmrtiu dôjde mimo EÚ. V závislosti od krajiny môže celý proces repatriácie trvať niekoľko týždňov až mesiacov.

Medzinárodnoprávne dokumenty, ako napríklad Dohovor o prevoze tiel mŕtvych osôb, predstavujú istú mieru štandardizácie tým, že zjednocujú technické a hygienické štandardy na prevoz telesných pozostatkov.

MZVEZ odporúča starostlivo vyberať subjekt, ktorý prevoz vykoná, aby išlo o spoločnosť so skúsenosťami a riadnym technickým vybavením.

Rezort diplomacie je oprávnený na poskytovanie potrebnej asistencie občanom v zahraničí, no nemá oprávnenie vstupovať do konania miestnych orgánov spojených s úmrtím občana SR.

Tieto konania zahŕňajú lehoty spojené s vykonávaním súdnej pitvy, prijatie rozhodnutia o uvoľnení pozostatkov a rozhodnutie, či k úmrtiu došlo zavinením tretej osoby.

Repatriácia telesných pozostatkov je náročný proces, ktorý si vyžaduje koordináciu medzi rôznymi inštitúciami a organizáciami. Je dôležité mať uzavreté poistenie, ktoré pokrýva náklady na prevoz telesných pozostatkov, a spolupracovať s overenými spoločnosťami, ktoré majú skúsenosti s cezhraničným prevozom.


Zdroj textu: MZVEZ SR, Foto: freepik.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Viktória Gromová

Študentka Dubnického inštitútu, odbor učiteľstvo praktickej prípravy v ekonomických predmetoch. pre redakciu Netky píšem domácu politiku a domáce dianie. O politiku sa zaujimam od 17 rokov a aktívne sa jej venujem od 19. Rada čítam ekonomické knihy. Zaujimam sa aj o celosvetové dianie.





Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies