NASA pozorne sleduje akýkoľvek pohyb vo vesmíre. Vďaka tomu vieme, ako ďaleko sa od nás rôzne telesá, napríklad asteroidy, nachádzajú, či aká je ich približná trajektória.
Aj keď zatiaľ neexistuje účinný spôsob, ako sa pred dopadom asteroidu brániť, odborníci môžu ľudí na túto možnosť upozorniť už niekoľko rokov vopred.
Na obežnú dráhu sa dostal asteroid JF1
Ako informuje portál Unilad, 6. mája 2022 by mali obyvatelia Zeme zbystriť pozornosť. Existuje totiž malá šanca, že práve v ten deň narazí do Zeme ničivý asteroid. Mnohí z vás si možno pomysleli, že toto tu už predsa bolo, vedci už pred asteroidmi varovali a nič sa nestalo. Je však lepšie byť pripravený, než sa nechať prekvapiť.
Aj keď je šanca, že nás asteroid s pomenovaním JF1 trafí minimálne, predsa len tam nejaká je a pokiaľ ide o vesmírne telesá, nemôžeme minimálne šance zanedbávať. NASA spozorovala asteroid prvýkrát ešte v roku 2009 a od tej doby ho pozorne sleduje systém známy ako Sentry. Asteroid bol klasifikovaný ako objekt nachádzajúci sa blízko Zeme, pretože sa nachádza na obežnej dráhe Slnka. To znamená, že pre Zem môže predstavovať hrozbu.
Asteroidy a kométy sa zvyčajne držia v bezpečnej vzdialenosti, niekedy sa však k Zemi a Slnku ocitnú o niečo bližšie.
Ak sa vesmírny objekt nachádza vo vzdialenosti 1,3 astronomickej jednotky od Slnka, je považovaný za objekt nachádzajúci sa blízko Zeme. Astronomická jednotka (AU) označuje priemernú vzdialenosť medzi Slnkom a Zemou, pričom jedna astronomická jednotka znamená vzdialenosť približne 149 597 870 700 metrov.
Despite fear-mongering headlines, NASA did not announce that Earth is in danger of being hit by an asteroid around Christmas. https://t.co/13B7aLYobi
— snopes.com (@snopes) November 11, 2019
Aká je šanca, že nás zasiahne?
Môže sa zdať, že asteroid je od nás poriadne vzdialený a máte pravdu. Vedci sa totiž viac obávajú jeho rozmerov. Odhaduje sa, že priemer JF1 dosahuje až 130 metrov, asteroid by teda veľkosťou mohol presiahnuť aj Veľkú Chufewovmu pyramídu v egyptskej Gíze.
NASA dodáva, že každý vesmírny objekt, ktorý meria viac ako 140 metrov v priemere, by mohol pri dopade zničiť celý kontinent. Našťastie, väčšie objekty kozmická agentúra spozoruje skôr, než menšie a je jednoduchšie sledovať ich trajektóriu. Navyše systém Sentry sleduje každý vesmírny objekt, ktorý sa k Zemi priblíži a predpovedá pravdepodobnosť dopadu na najbližších 100 rokov.
Aj keď teda NASA vydala varovanie, pravdepodobnosť, že nás asteroid JF1 zasiahne, je v skutočnosti veľmi malá, a to len 0,026%.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies