Nedávna štúdia z Univerzity v Pensylvánii o vplyve nedostatočného spánku u detí odhalila zásadnú súvislosť s užívaním drog či alkoholu.
Štúdia sa vykonávala v dvadsiatich mestách v Spojených Štátoch a zistilo sa, že až 45 % detí vo veku 9 rokov, ktoré chodili spať neskôr ako rovesníci malo väčšiu pravdepodobnosť, že vo veku 15 rokov vyskúšajú alkohol, zatiaľ čo 19 percent detí vo veku 9 rokov s neskorším časom spánku malo väčšiu náchylnosť, že siahnu po marihuane.
Výskumníci získali údaje o spánku a drogových návykoch od 15-ročných detí, ktoré sami uviedli. Štúdia zistila, že tínedžeri s neskorším časom spánku mali o 39 percent vyššiu pravdepodobnosť pitia alkoholu a o 34 percent vyššiu pravdepodobnosť vyskúšania marihuany.
Spoluautor štúdie David A. Reichenberger uviedol: „Tým, že deťom zabezpečíme dostatok kvalitného spánku, môžeme dlhodobo chrániť zdravie a podporovať pozitívne životné návyky v neskoršom veku. Zlý zdravotný stav spánku v období dospievania longitudinálne predpovedá nárast užívania alkoholu a marihuany v skorej dospelosti.“
Anne-Marie Changová, docentka biobehaviorálneho zdravia na Penn State University, ktorá bola tiež jednou z autoriek práce, poznamenala, ako by sa tieto údaje mohli využiť efektívne v praxi: "Ak zlepšíme spánok u populácie v školskom veku, mohlo by sa to prejaviť nielen v zlepšení ich zdravia, ale aj v iných aspektoch, ako je napríklad rozhodnutie zapojiť sa do rizikového správania, či už užívania alkoholu alebo iných látok,“ povedala.
Reichenberger potvrdil, že nedostatočný spánok môže byť spojený so zlým rozhodovaním, čo môže vysvetľovať, prečo sa deti a dospievajúci, ktorí majú menej spánku, rozhodnú pre rizikové správanie. „Spánok vo veku bližšom k dospievaniu je z hľadiska budúceho rizika užívania látok najrozhodujúcejší. Je to tá fáza vývoja, keď sa deti rýchlo menia a ich mozog dozrieva,“ povedal.
Výskumníci aj na základe tejto štúdie odporúčajú, aby sa rodičia uistili, že ich deti chodia spať v čase primeranom ich veku a sú v prostredí, ktoré je vhodné na spánok.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies