FÍNSKO - Tisíce vojakov NATO sa zapojili do rozsiahlych delostreleckých cvičení vo fínskej Arktíde, čo mnohí vnímajú ako jasný odkaz susednému Rusku v kontexte jeho vojny na Ukrajine. Stalo sa tak po prvýkrát od vstupu krajiny do vojenskej transatlantickej aliancie.
Viac ako 3 600 vojakov a zhruba 1 000 vojenských vozidiel sa zúčastnilo na najväčšom delostreleckom cvičení NATO s názvom Dynamic Front, ktoré sa uskutočnilo vo fínskej Arktíde, necelých 100 kilometrov od ruských hraníc. „Sme tu, aby sme uistili našich partnerov a spojencov, že sa dokážeme nasadiť v ťažkých a náročných podmienkach, cvičiť v akýchkoľvek podmienkach, organizovať sa ako spojenci a partneri vo viacerých konfiguráciách,“uviedol generál John Rafferty, veliteľ 56. veliteľstva amerického delostrelectva, pričom dodal, že cvičenia nie sú reakciou na žiadnu konkrétnu situáciu.
Hlavným cieľom cvičenia je testovať interoperabilitu na jednej z najväčších strelníc v Európe, ktorá sa rozkladá na viac ako 1 200 km² a ktorá ponúka náročné poveternostné podmienky.
Súčasťou najväčšieho delostreleckého cvičenia NATO v Európe, nazvaného Dynamic Front 25, sú aj cvičenia, ktoré sa konajú v Estónsku, Nemecku, Rumunsku a Poľsku, pričom celkovo sa na nich zúčastňuje približne 5 000 vojakov. Joel Linnainmaki, výskumný pracovník Fínskeho inštitútu pre medzinárodné záležitosti, uviedol, že tieto rozsiahle cvičenia by mali byť vnímané ako signál Rusku, s ktorým Fínsko zdieľa hranicu dlhú 1 340 km.
„Tieto cvičenia NATO majú čoraz viac ukázať ostatným krajinám, v tomto prípade samozrejme najmä Rusku, že aliancia je jednotná a schopná brániť svojich členov,“ povedal. Cvičenia sú prvými veľkými manévrami vo Fínsku po vstupe tejto severskej krajiny do NATO minulý rok, kedy opustila svoju desiatky rokov trvajúcu politiku vojenskej neangažovanosti v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu vo februári 2022.
Tento krok rozzúril Moskvu, ktorá sa už dlhodobo stavala proti akémukoľvek rozširovaniu NATO. Plukovník Janne Makitalo, riaditeľ cvičenia Dynamic Front 25 vo Fínsku, uviedol, že hlavným cieľom cvičenia bolo zlepšiť vzájomnú súčinnosť medzi delostreleckými jednotkami aliancie a pripraviť jednotky na drsné arktické podmienky, pretože Nórsko, Švédsko a Fínsko sú teraz členmi NATO.
„Samozrejme, je to signál, že sme schopní spoločne cvičiť a rozvíjať naše prostriedky,“ povedal novinárom. „Delostrelectvo je v podstate kráľom a kráľovnou bojiska, ako sme sa presvedčili na základe skúseností z bojov na Ukrajine,“ povedal Makitalo.
Odmietol myšlienku, že by NATO mohlo vyprovokovať Moskvu tým, že využije svoju vojenskú silu na ruskom dvore. „Nejde o žiadnu demonštráciu sily,“ zdôraznil. Napriek tomu uviedol, že vstup Fínska do NATO priniesol „280 000 vojakov do severného krídlo NATO“.
V kopcovitej oblasti Rovajarvi sa jednotky utáborili a rozmiestnili na delových pozíciách pokrytých tenkou vrstvou snehu a ľadu. V tomto ročnom období slnko nad polárnym kruhom vychádza približne o 9:30 a zapadá necelé štyri hodiny pred 15:00.
V regióne, kde teploty v zimných mesiacoch bežne klesajú pod mínus 20 stupňov Celzia sú fínske obranné sily známe svojím kvalitným výcvikom a vybavením, ktoré ich pripravia na drsné zimné podmienky. Poručík Antti-Matti Puisto, veliteľ streleckej čaty fínskej brigády Karelia, poukázal na to, že je kľúčové zostať v teple nosením niekoľkých vrstiev oblečenia a udržiavať tábory v suchu a bez vlhkosti.
„Cieľom je precvičiť naše zručnosti ako delostrelcov a horolezcov, ktorí pracujú vo veľmi chladnom prostredí,“ povedal pre agentúru AFP kapitán Romain, veliteľ francúzskej jednotky batérie Ecrins 93. horského delostreleckého pluku.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies