PRAHA - Obvinenie bývalého českého premiéra Petra Nečasa má podľa Vrchného štátneho zastupiteľstva v Olomouci poskytnúť odpoveď na otázku "celospoločenského významu". Konkrétne na to, či sa má poslanec pri rozhodovaní riadiť záujmami celej krajiny, alebo či je prípustné, aby bol ovplyvnený prísľubom osobných výhod, informoval dnes portál iDNES.cz.
Olomoucké štátne zastupiteľstvo zdôvodnilo obvinenie tým, že sa bývalý premiér zúčastnil ponuky takzvaných trafík pre exposlancov ODS, napísal portál. Napriek tomu, že ich žalobcovia priamo nemenujú, ide o poslancov Petra Tluchořa, Mareka Šnajdra a Ivana Fuksu.
Podľa vyjadrenia žalobcov im Nečas ponúkol a následne poskytol "neoprávnené osobné výhody v súvislosti s prerokúvaním vládneho zákona o zmene daňových, poistných a ďalších zákonov v súvislosti so znižovaním schodkov verejných rozpočtov".
Vrchné štátne zastupiteľstvo však doplnilo, že v trestnej veci ide aj o "zodpovedanie zásadnej otázky celospoločenského významu". Tá sa týka rozhodovania poslancov a ich ústavného sľubu.
"Majú sa poslanci v zmysle svojho ústavného sľubu pri schvaľovaní zákonov riadiť svojím najlepším vedomím a svedomím a vykonávať mandát v záujme celej krajiny? Alebo je prípustné, aby ich rozhodovanie bolo ovplyvnené sľubom alebo poskytnutím osobných výhod?" pýtajú sa podľa iDNES.cz žalobcovia.
Českého expremiéra Petra Nečasa v utorok obvinili z podplácania troch bývalých poslancov ODS. Za takzvané trafiky Tluchořa, Fuksu a Šnajdra mu hrozí väzenie v trvaní jeden až šesť rokov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies