Novela o transparentnosti neziskoviek: Odpoveď na kritiku a zavádzajúce interpretácie

NETKY.SK • 1 Apríl 2025, 16:50 • 2 min
Novela o transparentnosti neziskoviek: Odpoveď na kritiku a zavádzajúce interpretácie

slovakia

left justify in out

BRATISLAVA - Úrad vlády SR obhajuje pozmeňujúci návrh o regulácii mimovládnych organizácií, kritizovaný ako „ruský zákon“. Novela kladie dôraz na transparentnosť financovania a fungovania, pričom čerpá z odporúčaní EÚ a OECD.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Úrad vlády Slovenskej republiky reagoval na analýzu organizácie Via Iuris, ktorá kriticky hodnotila pozmeňujúci návrh poslanca NR SR Adama Lučanského k tlači 245 týkajúci sa regulácie mimovládnych neziskových organizácií.

Podľa úradu sú tvrdenia Via Iuris nepresné a zavádzajúce, pričom zdôraznil, že cieľom novely nie je obmedzovať slobodu združovania, ale zvýšiť transparentnosť financovania a fungovania mimovládnych organizácií v súlade s verejným záujmom a existujúcou legislatívou.

Legislatívny návrh čerpá inšpiráciu z odporúčaní Európskej komisie, OECD a GRECO, pričom označenie zákona ako „ruský zákon“ označuje úrad za manipulatívne. Via Iuris vo svojej analýze skreslila fakty v niekoľkých oblastiach:

  • Legislatívny proces: Úrad vlády poukázal na to, že zákonodarná iniciatíva poslancov NR SR je ústavným právom a legitímnou súčasťou ich mandátu.
  • Sankcie za výkaz o transparentnosti: Kritika sankcií za opakované porušovanie povinností je podľa úradu neadekvátna, pretože novela je miernejšia v porovnaní so súčasnými pravidlami týkajúcimi sa výročných správ.
  • Kontrolné právomoci: Námietky o nejasnosti právomocí považuje úrad za neopodstatnené, keďže ide o zefektívnenie existujúceho mechanizmu dohľadu.
  • Rozpustenie združení: Via Iuris podľa úradu nesprávne uviedla, že rozpustenie združenia je možné iba za závažné porušenia, hoci súčasná právna úprava umožňuje rozpustenie aj pre administratívne nedostatky.
  • Definícia lobingu: Úrad zdôraznil, že definícia lobingu je užšia ako návrh smernice EÚ a vychádza z nemeckej právnej úpravy.
  • Administratívna záťaž: Povinnosť zverejňovať výkaz o transparentnosti pri obrate nad 35 000 eur zodpovedá pravidlám účtovníctva a nie je neprimeraná.
  • Povinnosť informovať: Rozšírenie infozákona na organizácie prijímajúce verejné a európske prostriedky je logickým krokom na zvýšenie transparentnosti sektora.

Úrad vlády zdôraznil, že novela legislatívy stavala na existujúcich mechanizmoch a jej účelom je posilniť dôveru verejnosti v neziskový sektor. Organizáciu Via Iuris vyzval, aby verejnosť informovala objektívne, pretože zavádzajúce interpretácie podkopávajú dôveryhodnosť tretieho sektora.

Táto diskusia o legislatívnej zmene upozorňuje na význam transparentnosti v neziskovom sektore a zároveň na potrebu korektného informovania verejnosti o jej cieľoch a obsahu.


Zdroj textu: ÚV SR, Foto: freepik.com


Autor: Viktória Gromová

Študentka Dubnického inštitútu, odbor učiteľstvo praktickej prípravy v ekonomických predmetoch. pre redakciu Netky píšem domácu politiku a domáce dianie. O politiku sa zaujimam od 17 rokov a aktívne sa jej venujem od 19. Rada čítam ekonomické knihy. Zaujimam sa aj o celosvetové dianie.

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies