Medzinárodná mierová organizácia HWPL usporiadala 17. februára online seminár, na ktorom sa zúčastnilo približne 160 zástupcov médií zo 49 krajín.
Medzinárodná konferencia o mierovej žurnalistike sa konala v súvislosti s ukončením druhého ročníka odbornej publikácie s názvom Peace Journalism Studies, ktorá vznikla v spolupráci s deviatimi novinármi z celého sveta.
Hlavným cieľom podujatia, ktoré sprevádzala téma "mediálny pohľad na riešenie konfliktov", bolo šíriť povedomie o koncepcii mierovej žurnalistiky, vytvoriť medzinárodnú sieť médií podporujúcich myšlienku mieru a vytvorenie akčných plánov vyzývajúcich občanov na celom svete, aby sa viac zasadzovali za mier.
Na podujatí vystúpilo šesť rečníkov, ktorí sa vo svojich prejavoch zamerali na úlohu médií v budovanie mieru, mierovú žurnalistiku, globálnu bezpečnosť a ďalšie otázky súvisiace s mierom.
Innocent Yuh, regionálny koordinátor Kamerunskej asociácie mediálnych profesionálov (CAMP), zdôraznil potrebu začať diskusiu o mierovej žurnalistike. "Ak sa pozrieme na jemnú tapisériu konfliktov a bojov, zistíme, že mierová žurnalistika je akýmsi majákom, ktorý nám svieti na cestu. Je to nástroj empatie a katalyzátorom zmysluplných zmien. Mierová žurnalistika je nástrojom otvoreného dialógu, poskytuje platformu na zdieľanie rôznych perspektív a umožňuje hlbšie nahliadnuť do zložitej povahy konfliktov a ich riešenia."
Šéfredaktor portálu Jambi Daily Hendry Nursal zdôraznil význam etického kódexu pre mierové žurnalistiky: "Novinári musia mať možnosť zúčastniť sa na takýchto podujatiach. Médiá sa musia snažiť byť vnímané ako zdroj pravdivých informácií, ktoré sú poskytované na profesionálnej úrovni a v súlade s pravidlami, ako je napríklad etický kódex. Novinári sú v rámci svojej profesie zodpovední za to, aké informácie si vyhľadávajú a ako ich následne prezentujú verejnosti."
Medzi rečníkmi bol aj ukrajinský novinár a právnik Ihor Ševyrov, ktorý zdôraznil kľúčovú úlohu mieru žurnalistiky pri riešení konfliktov: "Vojna na Ukrajine ohrozuje bezpečnosť celého sveta. Je nevyhnutné zdôrazniť, že nielen štáty sú vplyvnými aktérmi pri posilňovaní globálnej bezpečnosti. Je aj v záujme občianskej spoločnosti a ich inštitúcií. Mierová žurnalistika pomáha nadviazať komunikáciu medzi stranami konfliktu."
Príhovor si pripravil aj zakladateľ a šéfredaktor portálu Hamar Pahura Lok Bahadur Chaudhary, ktorý zdôraznil praktický prístup novinárov v mierovom procese: "Nielenže zvyšujeme povedomie o tejto ale inšpirujeme aj jednotlivcov, aby sa aktívne podieľali na vytváraní mieru a sveta bez vojny. Všetky krajiny by sa mali snažiť pravidelne každý mesiac podávať správy o mieri správy o mieri vo svete."
O pozitívnej úlohe sociálnych médií pri vytváraní mieru hovorí Oral Ofori, zakladateľ The African Dream Company, poznamenal: "Sociálne siete umožňujú ľuďom z rôznych kultúr a prostredí vzájomne komunikovať. Interakcia na týchto digitálnych platformách, ak je pozitívna, môže podporovať globálnu komunitu, ktorá spolupracuje na vytváraní mieru a vzájomného porozumenia."
S prejavom vystúpil aj Rana Setiawan, hlavný reportér islamskej tlačovej agentúry Mira: "Do roku 2022 sa 60 % ľudí domnieva, že správy, ktoré sa k nim dostávajú, sú neobjektívne alebo dokonca obsahujú dezinformácie. Mierová žurnalistika je typ novinárskej praxe, ktorej cieľom je minimalizovať konflikty a podporovať dialóg a mier v spoločnosti. HWPL je jedinou medzinárodnou mimovládnou organizáciou, ktorá vyzýva všetky médiá, aby podporovali mier."
Spoločnosť HWPL, ktorá podujatie zorganizovala, vytvára iniciatívy po celom svete nielen v oblasti žurnalistiky, ale aj mierového vzdelávania, medzináboženského dialógu alebo medzinárodného práva pre mier a rozvíja rôzne aktivity pre mládež a ženy.
HWPL pracuje na podpore mierovej žurnalistiky, a to aj prostredníctvom podujatí, ktoré vyzývajú všetky médiá, aby využili svoju úlohu na podporu vzniku zjednoteného sveta v úsilí o trvalý mier.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies