JAKARTA - Prezident Indonézie Prabowo Subianto zložil prísahu v najväčšom kabinete od roku 1966, ktorý pozostáva z 109 členov. Subianto, ktorý sa stal ôsmym prezidentom najväčšej ekonomiky juhovýchodnej Ázie, označil svoj kabinet za "červeno-biely", čo odkazuje na farby indonézskej vlajky. V jeho vládnej zostave sa nachádzajú aj politici z koalície siedmich strán, ktoré podporili jeho volebné víťazstvo
"Novopečený" prezident Prabowo Subianto zložil v pondelok prísahu v najväčšom indonézskom kabinete od roku 1966, ktorého 109 členov predstavuje jeho prísľub silnej vlády. V nedeľu neskoro večer oznámil zloženie svojho kabinetu a nazval ho "červeno-biely kabinet", čo odkazuje na farby indonézskej vlajky.
Subianto sa v nedeľu stal ôsmym prezidentom najväčšej ekonomiky juhovýchodnej Ázie.
Kabinet Subiantovho predchodcu Joka Widoda mal 34 ministrov a vedúcich vládnych agentúr. Subiantov kabinet je najväčší od roku 1966, keď prvý indonézsky prezident Sukarno v mimoriadne napätej politickej situácii po neúspešnom štátnom prevrate v roku 1965 vytvoril zostavu 132 ministrov. Takzvaný Dwikorov kabinet 2 bol odvolaný o mesiac neskôr.
Widodo a Subianto sú bývalí rivali, pričom druhý menovaný prehral dva volebné súboje v rokoch 2014 a 2019.
Obaja súperi sa politicky spojili, keď si Subianto vybral Widodovho syna za svojho protikandidáta a bývalý prezident podporil Subianta namiesto kandidáta z jeho vlastnej bývalej strany.
Vo svojom nedeľňajšom prejave Subianto potvrdil nezúčastnený postoj Indonézie na svetovej scéne. Zároveň vyjadril podporu palestínskemu ľudu a oznámil, že Jakarta je pripravená poskytnúť Gaze ďalšiu pomoc.
Na slávnostnom otvorení sa zúčastnili aj britský minister zahraničných vecí David Lammy a čínsky viceprezident Han Zheng.
Delegáciu USA zastupovali Linda Thomas-Greenfieldová, veľvyslankyňa USA pri OSN, a admirál Samuel Paparo, veliteľ amerického indo-tichomorského veliteľstva.
Subianto predtým uskutočnil svoju prvú zahraničnú návštevu Číny po svojom volebnom víťazstve pred ôsmimi mesiacmi. Navštívil aj Rusko a Austráliu, kde podpísal kľúčovú bezpečnostnú dohodu.
Parker Novak, nerezidentný spolupracovník Atlantickej rady, poukázal na to, že Subianto sa bude musieť "vyrovnať s nevyhnutným napätím medzi rozsiahlymi hospodárskymi vzťahmi svojej krajiny s Čínou a rastúcimi bezpečnostnými vzťahmi so Spojenými štátmi a Austráliou".
"Chcem vytvoriť silnú vládu, ktorá by zjednotila našu multikultúrnu spoločnosť a rôzne politické záujmy," povedal Subianto pred tým, ako minulý týždeň pozval viac ako 100 ľudí na rozhovor do svojej rezidencie. "Musí to byť veľká koalícia a niektorí povedia, že môj kabinet je tučný."
Vo vláde sú politici z koalície siedmich strán, ktoré podporili jeho víťazstvo vo februárových voľbách, a osobnosti spriaznené s Widodovým kabinetom, ktoré boli opätovne vymenované, aby pokračovali vo svojej práci aj počas Subiantovho prezidentovania. Podľa analytikov ide o politickú odmenu Widodovi za jeho tichú podporu vo voľbách.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies