AMSTERDAM - Ešte nikdy predtým v Holandsku nenašli takýto ucelený komplex s budovou chrámu, kamennými oltármi a pozostatkami obetných votívnych darov. Objav má mimoriadny význam aj z hľadiska medzinárodného, píšu holandskí pamiatkari.
Archeológovia objavili vo východnej časti Holandska takmer úplne zachovaný chrám z doby rímskej, starý takmer 2 000 rokov. TASR správu prevzala z agentúry DPA, ktorá sa odvoláva na pondelkovú správu holandského pamiatkového úradu.
Archeologický komplex sa nachádza pri meste Nijmegen neďaleko hraníc v Nemeckom. Týmto územím viedla aj severná hranica rímskej ríše limes Romanus. Pozostatky rímskeho limitu patria dnes do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Prečítajte si tiež: Na Slovensku vyrástla nová najvyššia budova. Koľko meria?
Amatérski archeológovia objavili prvé predmety z tejto lokality na konci roka 2021 a následne upozornili úrady. Ďalší prieskum uskutočnili odborníci. V období rímskej ríše sa tu nachádzali najmenej dva chrámy.
Rímski vojaci, ktorí tu boli v 1. až 4. storočí n. l., tam podľa archeológov uctievali svojich bohov, medzi ktorých patrili najmä Mercurius, rímsko-germánsky Hercules Magusanus či orientálny Iuppiter Serapis. Časť objavov majú v sobotu previezť do múzea Museum Het Valkhof v Nijmegene.
Možno vás zaujme: Dnes si pripomíname odchod sovietskych vojakov z nášho územia
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies