Celosvetový nezákonný obchod s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami sa vôbec nespomaľuje. Naopak, poháňajú ho špecifické požiadavky trhu, ako sú napríklad potraviny, údajné liečivé účinky či luxusné predmety, alebo jednoducho obchod s domácimi zvieratami.
V rámci celosvetovej operácie zameranej na siete obchodníkov s voľne žijúcimi živočíchmi bolo zadržaných takmer 20 000 živých zvierat - všetky ohrozené alebo chránené druhy.
Operácia „Thunder“
Na operácii známej ako „Thunder 2024“ sa zúčastnili policajti, colníci, pohraničníci a ďalší pracovníci zo 138 krajín a regiónov. Na celú operáciu dohliadal Interpol a Svetová colná organizácia (WCO).
Podarilo sa odkryť šesť nadnárodných zločineckých sietí podozrivých z obchodovania so zvieratami a rastlinami chránenými Dohovorom o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES). Celkovo bolo zatknutých 365 podozrivých.
Aké zvieratá zabavili?
Medzi zhabanými živými zvieratami bolo 12 427 vtákov, 5 877 korytnačiek, 1 731 iných plazov, 33 primátov, 18 mačkovitých šeliem a 12 pangolínov.
Medzi významné nálezy patrí 6 500 živých spevavcov objavených v Turecku počas kontroly vozidla na sýrskej hranici a 5 193 živých korytnačiek červenookých, ktoré boli ukryté v kufroch cestujúcich prichádzajúcich z Malajzie na medzinárodné letisko Chennai v Indii.
S mnohými z týchto druhov sa obchoduje s cieľom uspokojiť špecifické požiadavky trhu, ako sú potraviny, údajné liečivé účinky, či luxusné predmety alebo obchod s domácimi zvieratami.
„Siete organizovaného zločinu profitujú z dopytu po vzácnych rastlinách a živočíchoch a využívajú prírodu na poháňanie ľudskej chamtivosti,“ hovorí Valdecy Urquiza, generálny tajomník Interpolu.
„Má to ďalekosiahle dôsledky: Spôsobuje to stratu biodiverzity, ničí komunity, prispieva k zmene klímy a dokonca podnecuje konflikty a nestabilitu.“
Tam, kde to bolo možné, forenzní experti na voľne žijúce zvieratá odobrali vzorky DNA ešte predtým, ako boli zvieratá prevezené do centier ochrany prírody. Táto DNA je kľúčová pre podporu stíhania podozrivých, ale vrhá aj nové svetlo na trasy obchodovania a nové trendy.
Spolu so živými zvieratami boli zhabané aj tisíce častí chránených zvierat a derivátov z nich, stromov, rastlín, morských živočíchov a článkonožcov.
Väčšina záchytov sa uskutočnila na letiskách a v centrách na spracovanie pošty.
Sociálne médiá a juhoamerické druhy v Európe
Celosvetový nelegálny obchod s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami nevykazuje žiadne známky spomalenia - a Európa nie je výnimkou.
Napríklad v Spojenom kráľovstve bolo podľa Interpolu nahlásených viac ako 200 prípadov zabavenia mačkovitých šeliem, slonoviny, korytnačiek, primátov, morských druhov, rastlín, dreva a vtákov.
Medzi významné úlovky z tejto operácie sa zaradilo aj osem tigrov vo veku od dvoch mesiacov do dvoch rokov, ktoré boli objavené v podozrivom nelegálnom chovnom zariadení v Česku.
„Bolo identifikovaných desať populárnych platforiem sociálnych médií a online trhovísk, na ktorých sa predávali chránené druhy od častí zvierat, morských produktov, rastlín až po živé zvieratá,“ uvádza Interpol.
Vyšetrovanie ukázalo, že podozrivé osoby používajú viacero profilov na tej istej platforme a prepojené účty na rôznych platformách s cieľom diverzifikovať svoju online prítomnosť pre širšie zapojenie publika.
„Ďalším pozoruhodným trendom, ktorý sa týkal Európy, bolo obchodovanie s druhmi z Južnej Ameriky. V európskych krajinách bolo zaznamenaných viacero prípadov zabavenia častí druhov mačkovitých šeliem, ako sú napríklad oceloty a jaguáre,“ dodáva Interpol.
Byť o krok pred zločincami
V boji proti týmto nadnárodným zločineckým sieťam je nevyhnutná medzinárodná spolupráca. Pred operáciou si krajiny vymieňali spravodajské informácie o prebiehajúcich prípadoch a cieľoch s vysokou hodnotou.
Údaje získané v rámci pravidelných operácií pomáhajú jednotlivým krajinám prispôsobiť svoje vlastné stratégie a zostať o krok pred zločincami.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies