SPIŠSKÁ BELÁ - Správa Tatranského národného parku (TANAP) pokračuje v realizácii opatrení zameraných na ochranu vzácnych a ohrozených biotopov, rastlín a živočíchov.
"V prírodnej rezervácii Belianske lúky sme s pomocou krovinorezov a ručného náradia aspoň sčasti podporili obnovu prírodnej hodnoty biotopu," informoval riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko.
Riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko
Zdroj: TASR
Existencia vzácnych druhov tam podľa neho závisí od pravidelnej starostlivosti o tieto biotopy. Nie na celej ploche chráneného územia sa v súčasnosti tradične hospodári, ako to bolo v minulosti. "Je preto potrebné starať sa aj o časti územia, kde tradičné hospodárenie absentuje, a pravidelne odstraňovať aspoň výmladky drevín. Brzdením prirodzene prebiehajúcich sukcesných procesov a potláčaním konkurenčne silnejších druhov sa zachovávajú vhodné podmienky pre existenciu vzácnych druhov, udržuje sa optimálny vodný režim a prispieva to k zachovaniu vzácnych slatinných biotopov," ozrejmil Majko.
Zdroj: Pixabay
Národná prírodná rezervácia Belianske lúky na podhorí Tatier je známa nielen svojráznymi biotopmi, flórou i faunou, ale aj vďaka tomu, že ide o najväčšie zachované slatinné rašelinisko na Slovensku. Bližšie spoznať krásy tejto lokality umožňuje turisticko-náučný chodník, ktorý sa začína pri cyklotrase medzi Spišskou Belou a Tatranskou Kotlinou.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies