BRATISLAVA – Koalícia aj opozícia sa zhodujú na tom, že Slovensko by sa nemalo vzdávať ruského systému protivzdušnej obrany S-300, a to ani v prípade, že bude na jeho území systém Patriot.
Nový systém nepovažujú za adekvátnu náhradu. Argumentujú tým, že systém Patriot bude Slovensku zapožičaný len na určitý čas. Nemyslia si ani, že by mali NATO či EÚ vyslať mierovú misiu na Ukrajinu. Svoje názory vyjadrili strany v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.
„Ak by sme sa úplne hlúpo zbavili systému S-300 a o pol roka nám odíde Patriot, neostane nám tu nič,“ upozornil podpredseda hnutia Sme rodina Peter Pčolinský. Súhlasí s ním aj poslanec Národnej rady (NR) SR Andrej Stančík (OĽaNO), ktorý pripomína, že Patriot je len prepožičaným systémom a nie je adekvátnou náhradou rovnako tak, ako chýba náhrada v prípade lietadiel MiG. Čas na presun systému S-300 nevidí v súčasnosti ani podpredseda strany Hlas-SD Richard Raši, podľa ktorého má zostať na Slovensku. Podľa podpredsedu strany Smer-SD Richarda Takáča je systém Patriot len doplnkom k S-300, ktorý má chrániť v prvom rade Slovensko a jeho obyvateľov.
Mierovú misiu NATO na Ukrajine si Pčolinský nevie predstaviť, rovnako na to nemá mandát ani EÚ. Ruská federácia by sa na to podľa neho ako na mierovú misiu nepozerala a napätie by eskalovalo do konfliktu NATO vs. Rusko. Iniciatíva Poľska v tomto smere zostane podľa poslanca bez odozvy. Rovnaký názor má aj Stančík, ktorý ale rozumie návrhu v kontexte toho, že Poľsko má s Ruskom vlastnú historickú skúsenosť. Podľa Takáča by takáto iniciatíva bola bezprecedentným krokom. „Nejde dohromady NATO a mierová misia, ktorá sa bude schopná aj sama brániť,“ poznamenal Takáč s tým, že na mierovú misiu môže ísť len OSN.
Poslanci sa nevyhli ani téme humanitárnej pomoci utečencom z Ukrajiny. Raši opätovne skritizoval štát, vyzdvihol prácu dobrovoľníkov i samospráv. Podľa Pčolinského štát v niečom zlyhal, nie však vo všetkom. Stančík priznal niektoré chyby, keďže štát rieši viaceré krízy, ubezpečil však, že na riešeniach sa každý deň pracuje. Takáčovi sa nepáči, že niektoré štátne ubytovacie zariadenia nechceli poskytovať svoje priestory a tlačili na samosprávy.
Poslanec Národnej rady SR zo strany Za ľudí Juraj Šeliga by podporil poskytnutie systému protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine, ak bude mať Slovensko náhradu. Exminister vnútra a člen predsedníctva Smeru-SD Robert Kaliňák to odmieta. Uviedli to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.
Posielanie zbraní na Ukrajinu podľa Kaliňáka zaťahuje Slovensko do vojny. Šeliga, naopak, hovorí o morálnej povinnosti pomáhať susednej krajine SR aj vojensky. Zhodujú sa na potrebe humanitárnej pomoci. Pri hlasovaní o prítomnosti vojakov NATO na Slovensku by sa Kaliňák zdržal. Argumentuje tým, že Slovensku nehrozí bezprostredné vojenské nebezpečenstvo. Šeliga si myslí, že ak by bol Kaliňák vo vláde, konal by inak. Vojna sa podľa neho týka aj Slovenska. Poukázal na ruské rakety neďaleko poľských hraníc a blízkosť užhorodského letiska, ktoré by mohlo byť potenciálnym cieľom Ruska, k Slovensku. Ocenil, že na Slovensko postupne privážajú systém protivzdušnej obrany Patriot.
Utečeneckú krízu na hraniciach podľa koaličného poslanca Slovensko zvláda, hoci s veľkou pomocou dobrovoľných organizácií. Exminister doplnil tiež výraznú úlohu samospráv pri zvládaní krízy. Rezort vnútra podľa neho nevyužíva dostatočne svoje kapacity. Tvrdí, že minister vnútra by mal byť na hranici nepretržite, aby situáciu koordinoval. Šeliga poukázal na prítomnosť krízového štábu, s ktorým šéf rezortu komunikuje.
Kaliňák pripustil, že počas pôsobenia Smeru-SD vo vláde, mohla postupovať modernizácia armády rýchlejšie. Podľa jeho slov sa zamerali na leteckú techniku. Aktuálny tender na bojové obrnené vozidlá 8x8 nepovažuje za transparentný. Kritizuje, že fínske vozidlá, ktoré vyhodnotili v súťaži ako najvýhodnejšie, nie sú z krajiny NATO. Zapojenie slovenských firiem do výroby nie je podľa neho dostatočné. Šeliga tvrdí, že Fíni rátajú aj so slovenskými firmami. Zdôraznil, že ešte nič nie je podpísané.
Možno vás zaujme: Hypotéky si už niektorí ľudia nebudú môcť dovoliť
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies