Pápež František v stredu apeloval na „vzájomný rešpekt“ medzi rôznymi náboženstvami v Sýrii. Jeho slová zazneli tri dni po dramatickom páde režimu Bašára Asada, ktorého zvrhli opozičné sily.
„Modlím sa, aby sýrsky ľud žil v mieri a bezpečí vo svojej milovanej krajine a aby rôzne náboženstvá kráčali spolu v priateľstve a vzájomnom rešpekte pre dobro tohto národa postihnutého toľkými rokmi vojny,“ uviedol František počas svojej týždennej generálnej audiencie vo Vatikáne.
V tejto „delikátnej chvíli“ dejín Sýrie pápež vyjadril nádej, že sa podarí dosiahnuť politické riešenie, ktoré zodpovedne zabezpečí stabilitu a jednotu krajiny bez ďalších konfliktov a rozdelení.
Nový vývoj v Sýrii
Nový dočasný predseda sýrskej vlády Mohammad al-Bašír zdôraznil potrebu stability a pokoja po páde Asadovho režimu. Bývalý prezident Bašár Asad utiekol zo Sýrie po tom, ako hlavné mesto Damask ovládla opozícia. Týmto skončila takmer 50-ročná vláda Asadovho klanu, ktorá sa vyznačovala tvrdou represiou voči opozícii.
Sýrski kresťania v čase konfliktu
Sýrska kresťanská komunita, ktorá počas občianskej vojny vo všeobecnosti podporovala Asada, čelila vážnym hrozbám. Asad, pochádzajúci z menšinovej sekty alavitov, sa často prezentoval ako ochranca menšín vrátane kresťanov.
Počas vojny sa však kresťania stali terčom džihádistickej skupiny Islamský štát (IS), ktorá ich systematicky prenasledovala, unášala a ničila ich kostoly. IS, ktorý ovládal značné časti Sýrie, bol napokon porazený v roku 2019.
Tragická bilancia občianskej vojny
Sýrska občianska vojna, ktorá vypukla v roku 2011, si vyžiadala životy približne 500 000 ľudí a prinútila polovicu obyvateľstva opustiť svoje domovy. Milióny Sýrčanov hľadajú útočisko v zahraničí, zatiaľ čo ich krajina zápasí s obnovou po dlhoročnom konflikte.
Slová pápeža Františka prinášajú nádej na mier a zmierenie pre krajinu, ktorá dlhé roky trpí krviprelievaním a náboženským napätím. Stabilita a rešpekt medzi náboženstvami sú kľúčové pre budúcnosť Sýrie a jej obyvateľov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies