GEORGE TOWN - Kajmanie ostrovy sa stali najnovším finančným centrom, ktoré sa zaviazalo, že sa pridá k iniciatíve zameranej na výmenu podrobných údajov o vlastníctve spoločností. Táto iniciatíva má sťažiť daňovým podvodníkom a zločincom ich snahu vyhnúť sa odhaleniu.
Ministerstvo pre finančné služby v zámorskom území Spojeného kráľovstva v stredu oznámilo, že sa pripojí k úsiliu vylepšiť "celosvetové normy" pre výmenu užitočných záznamov o vlastníctve firiem.
Výmena údajov uľahčí identifikovanie ľudí skrývajúcich sa za schránkovými spoločnosťami, pripomenula tlačová agentúra AP.
Malé územie v Karibiku je známym daňovým rajom, ktorý využívajú súkromné firmy a banky.
Po aprílovom úniku dokumentov z panamskej právnickej firmy Mossack Fonseca sa päť najväčších ekonomík Európskej únie minulý mesiac dohodlo, že si budú vymieňať informácie o vlastníctve spoločností, a vyzvali aj ostatné krajiny, aby urobili to isté.
Po zverejnení interných dokumentov panamskej firmy Mossack Fonseca sa daňové úniky stali jednou z najdôležitejších tém na medzinárodných stretnutiach.
Kauza Panama Papers (Panamské dokumenty) je považovaná za doteraz najväčší únik tajných informácií. Objemom dát - 11,5 miliónov dokumentov a 2,6 terabytov dát z internej databázy panamskej spoločnosti Mossack Fonseca - predbehol aj aféru WikiLeaks či kauzu Edwarda Snowdena.
Uniknuté dokumenty sa na verejnosť dostali začiatkom apríla prostredníctvom nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung a Medzinárodného konzorcia pre investigatívnu žurnalistiku (ICIJ).
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies