Prezidentské voľby v USA sa stali ústrednou témou svetových médií v roku 2024. Rok 2024 však priniesol množstvo významných udalostí aj v iných častiach sveta, vrátane vojny v Sudáne, pádu sýrskeho prezidenta Asada či násilia v pásme Gazy.
1. Masové protesty vo Venezuele
V júli vypukli masové protesty po prezidentských voľbách, v ktorých Nicolás Maduro zvíťazil. Opozícia tvrdí, že výsledky boli zmanipulované, čo vyústilo do pouličných nepokojov. Pri zásahoch polície zomrelo najmenej 23 ľudí. Sudca neskôr vydal zatykač na opozičného lídra Edmunda Gonzáleza, ktorý požiadal o azyl v Španielsku.
2. Zhoršujúca sa situácia na Haiti
Haiti v roku 2024 čelilo eskalácii násilia gangov, ktoré útočili na štátne inštitúcie v hlavnom meste Port-au-Prince. Po odstúpení nezvoleného premiéra Ariela Henryho bola vytvorená prechodná rada, ktorá však situáciu nezlepšila. Ozbrojené gangy naďalej kontrolujú väčšinu mesta a tisíce ľudí boli nútené opustiť svoje domovy. Misia OSN, vedená Keňou, bola kritizovaná za nedostatočné výsledky.
3. Bolsonaro čelí obvineniam v Brazílii
V novembri brazílska polícia obvinila bývalého prezidenta Jaira Bolsonara z účasti na pokuse o prevrat, ktorým mal zabrániť svojmu súperovi, Lulovi da Silvovi, ujať sa funkcie po voľbách v roku 2022. Bolsonaro odmietol všetky obvinenia a označil ich za politický hon na čarodejnice.
4. Násilie drogových kartelov v Mexiku
Po zadržaní Ismaela Zambadu, jedného z lídrov kartelu Sinaloa, vypukli boje o moc v regióne. Násilie predstavuje veľkú výzvu pre novú prezidentku Claudiu Sheinbaumovú.
5. Energetické krízy v Ekvádore a na Kube
Ekvádor a Kuba čelili v roku 2024 rozsiahlym výpadkom elektriny spôsobeným klimatickými zmenami. Rekordné suchá a zastarané infraštruktúry viedli k pravidelným výpadkom, ktoré obmedzili prístup k základným službám. Na oboch miestach bola vyhlásená núdzová situácia, no problémy naďalej pretrvávajú.
6. Kanada a India v diplomatickom konflikte
Kanada obvinila Indiu z účasti na vražde sikhského aktivistu Hardeepa Nijjara. Tento spor viedol k vzájomnému vyhosteniu diplomatov a vyostreniu vzťahov medzi oboma krajinami. India tieto obvinenia dôrazne odmietla.
7. Chudoba v Argentíne narastá
Ekonomické reformy krajne pravicového prezidenta Javiera Mileiho spôsobili prudký nárast chudoby. Zrušenie vládnych programov vyvolalo masové protesty, no Milei si stále udržiava podporu svojich priaznivcov ako symbol úspechu globálnej krajne pravicovej politiky.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies