BRATISLAVA - Slovenská diplomacia zareagovala na udalosti v Česku presne tak, ako sa voči najbližšiemu zahraničnému partnerovi a bratskému národu patrí.
Postup SR
Okamžite nadviazala kontakt s Českom, oboznámila sa s dôkazmi, ktoré ukázali, že za útokom stojí Rusko, a následne bez zbytočných odkladov vyhostila troch ruských diplomatov, ktorí na Slovensku vykonávali činnosť nad rámec štandardnej diplomatickej praxe.
Rusko reagovalo na vyhostenie troch diplomatov zo Slovenska
Uviedol to poslanec Európskeho parlamentu (EP) a podpredseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Doplnil, že v ďalšej fáze bude dôležité podporiť Česko na európskej úrovni pri ich požiadavke, aby ruských tajných agentov vyhostili aj ďalšie členské štáty Európskej únie (EÚ).
"Ako europoslanec a viceprezident tretej najväčšej frakcie v EP tejto požiadavke dobre rozumiem a podporujem ju," uviedol Šimečka.
Europoslanec v súvislosti s vyhostením troch ruských diplomatov zo Slovenska zároveň uviedol, že skutočne nebolo na čo čakať. Obzvlášť nie po tom, ako sa vláda Petra Pellegriniho po kauze Skripaľ na rozdiel od väčšiny členských štátov neodvážila vyhostiť ruských agentov.
Premiér Eduard Heger (OĽaNO) vo štvrtok 22. apríla informoval, že Slovensko pristúpilo k vyhosteniu troch ruských diplomatov po dôkladnom vyhodnotení informácií slovenských spravodajských služieb, ktoré úzko spolupracujú so službami spojeneckých krajín. "Naše spravodajské zložky informovali o pôsobení, ktoré je nezlučiteľné s diplomatickou činnosťou na území SR," povedal minister zahraničných vecí Ivan Korčok.
"Mali by sme si v prvom rade uvedomiť, že Rusko má svoje strategické a geopolitické záujmy, ktoré sú často v jasnom konflikte s našimi. Nemôžeme mu donekonečna ustupovať, pretože to v Kremli budú vnímať ako slabosť. Ak chceme mať s Ruskom predvídateľné, konštruktívne a obojstranne výhodné vzťahy, musíme si vybudovať rešpekt a hovoriť rovnakým sebavedomým a jasným jazykom," skonštatoval Šimečka.
Šimečka zároveň v súvislosti s vakcínou Sputnik V dodal, že je v poriadku ho nakúpiť a po prípadnom schválení Európskou liekovou agentúrou (EMA) aj použiť, rovnako postupujú viaceré európske krajiny ako Rakúsko či Nemecko.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies