Polícia sa na sociálnej sieti snaží aj pôsobiť preventívne. V čase, keď sa vytvára mnoho hoaxov a konšpirácií upozorňuje, že na tie je možné pozerať sa aj z hľadiska trestno-právnej zodpovednosti.
Upozorňuje, že môže ísť až o šírenie poplašnej správy. „Podľa § 361 sa prečinu šírenia poplašnej správy dopustí ten, kto úmyselne spôsobí nebezpečenstvo vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva nejakého miesta tým, že rozširuje poplašnú správu, ktorá je nepravdivá, alebo sa dopustí iného obdobného konania spôsobilého vyvolať také nebezpečenstvo,“ vysvetľujú strážcovia poriadku na sociálnej sieti.
Za takéto správanie sa však nepovažuje len telefonát, že niekde sa nachádza výbušné zariadenie. „Za trestnoprávne relevantné konanie páchateľa je teda možné považovať rozširovanie nepravdivých správ spôsobilých vyvolať vážne znepokojenie aspoň časti obyvateľstva aj prostredníctvom počítačovej siete (internetu),“ zdôraznili.
A jedným z priestorov na takéto konanie je aj dezinformačný priestor na internete. Cieľom takýchto webov je podľa policajtov mnohokrát už samotné „vyvolávanie strachu, paniky či napätia medzi obyvateľmi“.
Polícia pridáva, že pre posudzovanie trestnoprávnej zodpovednosti sa tu prihliada na rôzne veci a „je treba skúmať viacero ďalších aspektov skutku ako napr. povahu falošnej správy, jej virálnosť či reálny dopad na konanie ostatných osôb“. Strážcovia zákona a poriadku dodávajú, že je dôležité zdroje si overovať a hľadať informácie práve tam, kde k takémuto preverovaniu dochádza. Na sociálnej sieti policajti použili vtipnú fotografiu trestnej lavice pre šíriteľov dezinformácií.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies