Politické nestability vo Francúzsku a Nemecku, dvoch najvplyvnejších krajinách EÚ, zhoršujú už aj tak ťažkú hospodársku situáciu. Zatiaľ čo Francúzsko zápasí s rozpočtovým deficitom a vnútornými politickými konfliktmi, Nemecko čelí hospodárskej stagnácii a politickému chaosu. Oba tieto problémy môžu spomaliť ekonomický rast Európy a ešte viac oslabiť jej konkurencieschopnosť na globálnej scéne.
Politická nestabilita vo Francúzsku a Nemecku, dvoch kľúčových členských štátoch EÚ, spôsobuje obavy pre už aj tak krehké európske hospodárstvo. Francúzsky parlament včera odhlasoval vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Michelovi Barnierovi, čím sa stal najkratšie slúžiacim predsedom vlády v histórii piatej republiky.
Teraz je na prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, aby určil nového lídra a zvažoval výzvy na svoju vlastnú rezignáciu. Politický konflikt, ktorý vyústil do pádu Barniera, sa týka budúceho rozpočtu na rok 2025, čo komplikuje už aj tak ťažkú hospodársku situáciu. Francúzsko čelí deficitu 6,2 % HDP a patrí k najhorším v eurozóne.
Bez ohľadu na to, kto sa stane novým premiérom, presadzovanie daňových a výdavkových návrhov bude neľahké. Francúzsko čelí politickej fragmentácii a nové voľby sa môžu konať až v polovici budúceho roka, čo znamená, že ani jeden z politických blokov v Národnom zhromaždení nemá väčšinu.
Časť ľavičiarov chce zrušiť reformy dôchodkového systému, ktoré sú ústredným bodom Macronovho programu. Zároveň krajne pravicová líderka Marine Le Penová volá po nákladnejšej politike zvyšovania dôchodkov podľa inflácie.
K tejto kríze vo Francúzsku sa pridáva podobná situácia v Nemecku, ďalšej významnej ekonomike EÚ. Nemecko čelí hospodárskej stagnácii, pričom Európska komisia predpokladá, že v roku 2025 porastie o 0,7 % po poklese v roku 2024.
Nemecká vláda, rozdelená medzi sociálnymi demokratmi a liberálmi, čelí vnútorným konfliktom, ktoré viedli k rozpadu vládnej koalície. Predčasné voľby sa uskutočnia vo februári, no počas tohto obdobia Nemecko nepredložilo žiadny konkrétny plán, ako riešiť svoj deficit. To sa stáva problémom, keď Berlín kritizoval prísne fiškálne pravidlá EÚ.
Zhoršujúce sa hospodárske vyhliadky Európy sú podporované napätými obchodnými vzťahmi s Čínou a výzvami, ktoré prinesie zavedenie ciel na európske výrobky zo strany USA, ak prezident Donald Trump splní svoje predvolebné sľuby.
Politické vákuum vo Francúzsku a Nemecku spomalí aj potrebné reformy a zhorší konkurencieschopnosť Európy, ktorá sa už teraz musí vysporiadať s problémami v oblasti rastu. Bývalí talianski premiéri Mario Draghi a Enrico Letta varovali, že Európa sa stáva menej konkurencieschopná v porovnaní s USA. Ich návrhy, ako sú spoločné pôžičky alebo nový celoeurópsky investičný fond, sú politicky náročné, no bez silného vedenia z Francúzska a Nemecka sa ich uskutočnenie zdá byť nepravdepodobné.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies