Rakúske ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo celú krajinu za oblasť s vysokým rizikom vtáčej chrípky.
Vtáčia chrípka je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré sa vyskytuje najmä u hydiny a voľne žijúceho vodného vtáctva, ale prenos na človeka je stále zriedkavý.
Rakúske ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo celú krajinu za rizikovú oblasť pre vtáčiu chrípku, pričom od piatka v skorých ranných hodinách vstúpili do platnosti nové, prísnejšie bezpečnostné opatrenia.
Toto vyhlásenie nasledovalo po tom, ako pred týždňom vypukla vtáčia chrípka v dolnorakúskom okrese Amstetten, čo viedlo k utrateniu približne 18 000 zvierat.
V piatok začne rakúska armáda Amstettene asistenčnú misiu, v rámci ktorej odstráni uhynuté zvieratá a dekontaminuje nákladné vozidlá a kontajnery.
Okolo postihnutých fariem v okruhu troch kilometrov bola vytvorená ochranná zóna.
Veterinári majú za úlohu skontrolovať 78 fariem v zóne, či sa v nich nevyskytuje vtáčia chrípka.
Okrem toho bola zriadená zóna dohľadu v okruhu 10 kilometrov. Zostane v platnosti 30 dní.
25 okresov v Dolnom a Hornom Rakúsku, Štajersku, Salzbursku, Korutánsku a Burgenlande bolo tiež klasifikovaných ako oblasti s výrazne zvýšeným rizikom.
V týchto okresoch musia farmy s viac ako 50 zvieratami držať svoje hospodárske zvieratá vo vnútorných priestoroch.
„V Dolnom Rakúsku sme už prijali preventívne opatrenia. Štyri okresy sme už označili za rizikové okresy, v ktorých platí všeobecná povinnosť držať zvieratá vo vnútorných priestoroch. Viem, že spolkové ministerstvo už v tejto súvislosti zvažuje opatrenia pre ešte väčšiu oblasť v spolkových krajinách a že sa aj tieto opatrenia realizujú,“ uviedla Susanne Rosenkranzová, radkyňa pre prácu, ochranu zvierat, ochranu spotrebiteľa a ochranu prírody v dolnorakúskej krajinskej vláde.
Vzhľadom na zvýšené riziko nákazy je v celom Rakúsku zakázané kŕmiť zvieratá vonku a kontaktu hydiny s voľne žijúcim vtáctvom sa musí zabrániť sieťami alebo strechami.
Nové prípady vtáčej chrípky boli nedávno zistené na štyroch farmách s približne 200 000 zvieratami v Hornom a Dolnom Rakúsku.
Počet prípadov u voľne žijúceho vtáctva sa v poslednom čase tiež zvýšil.
„S cieľom obmedziť šírenie sa teraz celé Rakúsko vyhlasuje za oblasť so zvýšeným rizikom,“ vysvetlilo ministerstvo sociálnych vecí a zdravotníctva, ktoré je zodpovedné aj za dobré životné podmienky zvierat.
Úrady zatiaľ nevedia, ako sa prvé prípady nákazy v Rakúsku začali, ale prvé prípady sa objavili u voľne žijúcich vtákov a domácej hydiny v septembri, približne v rovnakom čase, keď viaceré oblasti Dolného Rakúska zasiahli katastrofálne záplavy.
Vtáčia chrípka je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré sa vyskytuje najmä u hydiny a voľne žijúceho vodného vtáctva. Môže byť vysoko alebo nízkopatogénna (HPAI/LPAI) v závislosti od jej schopnosti spôsobiť závažné ochorenie alebo úhyn hostiteľského organizmu.
HPAI je pre domácu hydinu smrteľná a môže vyhubiť celé kŕdle v priebehu niekoľkých dní, zatiaľ čo kmene LPAI zvyčajne spôsobujú len malé alebo žiadne príznaky ochorenia.
Prenos na človeka je stále zriedkavý a obmedzuje sa na osoby v úzkom kontakte s infikovanými zvieratami a kontaminovanými priestormi.
V júli agentúry EÚ Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb a Európsky úrad pre bezpečnosť potravín vyzvali na zvýšenú ostražitosť a varovali, že hoci sa počet prípadov vtáčej chrípky v Európe znížil, hrozba migrácie vtákov po lete pretrváva.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies