BRATISLAVA – Poslanec za hnutie OĽaNO Martin Čepček chce v čase zúriacej pandémie ešte viac polarizovať a rozhnevať spoločnosť. V parlamente opäť predložil návrh zákona o sprísnení potratov.
Je nepochopiteľné, že poslanec Národnej rady SR Martin Čepček opakovane do parlamentu predložil sporný zákon, ktorým ženám skomplikovať prístup k interrupciám a obmedziť ich práva sa slobodne rozhodnúť.
Podľa všetkého tento svoj krok ani nekonzultoval so svojimi kolegami z Obyčajných ľudí a ide na vlastnú päsť.
Poslanec si robí čo chce
Sťažiť ženám situáciu v prípade, že sa rozhodnú ísť na potrat, sa pokúsil už aj v septembri, začo si vyslúžil kritiku aj z vlastných radov.
Svojim konaním tak neobišiel iba poslanecký klub OĽaNO, ale aj koaličnú radu. Termín na predkladanie návrhov zákonov na najbližšiu schôdzu uplynul 8. januára.
Keďže Čepček svoj návrh podal pred pár dňami, parlament by sa ním mal zaoberať až na marcovej schôdzi.
„Dnes vidíme veci z novej perspektívy, v nových súvislostiach, v nových prioritách. A to platí aj pre tému umelého ukončenia tehotenstva,“ povedal Čepček.
Dodal, že on nie je členom hnutia, pričom považuje za nevyhnutné, aby sa o týchto dôležitých témach diskutovalo.
Prečítajte si viac: Zmena legislatívy v prípade interrupcií by mala byť výsledkom diskusie
Obišiel aj svojich "vlastných"
„Vyslovene si ide svoje. Nerešpektuje žiadne dohody ani pravidlá, ktoré sme si stanovili či už na klube, alebo v koalícií niekoľkokrát. Už je najvyšší čas, aby sa klub a vedenie klubu touto osobou zaoberali,“ povedal poslanec OĽaNO Juraj Krúpa, ktorý ho označil za „mentálneho kripla“.
„Budeme sa tým zaoberať na poslaneckom klube,“ okomentoval šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš s tým, že keď sa poslanci stretli na klube, nebola o predkladaní takéhoto zákona žiadna reč. „Koaličná rada o tom nebola informovaná,“ doplnil Šipoš.
Čepček si razí vlastnú cestu, o čom svedčí aj skutočnosť, že viackrát hlasoval inak ako sa dohodli.
Prečítajte si tiež: AKTUALIZOVANÉ O zmenách v potratovej legislatíve sa rozhodne na ďalšej schôdzi
Zákon značne zužuje možnosti potratov
V novele zákona o umelom prerušení tehotenstva poslanec navrhuje doplniť právo na informácie a zákaz nátlaku na matku.
Ženy by mohli podstúpiť potrat iba v prípade, ak je ohrozený život matky, ak nie je možné inak zabrániť trvalému a vážnemu poškodeniu zdravia matky, ak je nenarodenému dieťaťu diagnostikované ťažké poškodenie zdravia a trvanie tehotenstva nepresiahlo 24 týždňov.
Na interrupciu by mohla ísť žena aj vtedy, ak bol na nej spáchaný trestný čin znásilnenia a trvanie tehotenstva nepresahuje 12 týždňov.
Dôvody na podstúpenie interrupcie by museli podľa návrhu potvrdiť lekárske správy minimálne dvoch gynekológov.
Mohlo by vás zaujímať: Záborskej návrh zákona o interrupciách neprešiel, je odhodlaná ho predložiť opäť o pol roka
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies