Ohrození nie sú iba farmári, ale aj bežní občania. Dôvodom nebezpečia je, že pesticídy sa používajú v „kokteiloch“.
Počet obyvateľov na našej planéte sa neustále zvyšuje a narastajúcim potrebám, najmä pokiaľ ide o obživu, sa musí prispôsobiť mnoho odvetví vrátane poľnohospodárstva. Renomovaný časopis Forbes v tejto súvislosti uvádza, že moderné poľnohospodárstvo v súčasnosti živí rozrastajúcu sa ľudskú populáciu najmä z dôvodu rozšíreného používania pesticídov.
Na prvý pohľad sa tieto chemikálie môžu zdať ako zázraky pre poľnohospodárstvo, ako aj potravinovú bezpečnosť, podľa najnovšej štúdie Comprehensive assessment of pesticide use patterns and increased cancer risk, ktorá vyšla na odbornom portáli Frontiers in Cancer Control and Society, vystavenie sa pesticídom poškodzuje zdravie rastlín, zvierat a v neposlednom rade aj nás ľudí. Výskumníci totiž zistili silnú súvislosť medzi prítomnosťou environmentálnych pesticídov a niektorými druhmi rakoviny vrátane leukémie, Non-Hodgkinovho lymfómu, močového mechúra, pľúc či pankreasu.
Portál Healthline zdôrazňuje, že autori najnovšej štúdie použili populačné a geografické údaje z rôznych zdrojov vrátane Centers for Disease Control and Prevention (CDC), Ministerstva poľnohospodárstva a US Geological Survey, aby preskúmali koreláciu medzi mierami týchto druhov rakoviny a používaním pesticídov naprieč regiónmi v Spojených štátoch.
Tento typ štúdie, známy ako ekologická štúdia, sa používa na identifikáciu širokých trendov, ale nepreukazuje príčinnú súvislosť, čo autori štúdie bez váhania pripúšťajú. Trendy identifikované medzi pesticídmi a rizikom rakoviny sú podobné tým, ktoré sme zvyknutí vidieť pri fajčení.
„Je ťažké vysvetliť rozsah problému bez uvedenia akýchkoľvek súvislostí, preto sme do štúdie zahrnuli údaje o fajčení. Prekvapilo nás, že odhady sa pohybujú v podobných medziach. V našej štúdii sme zistili, že u niektorých druhov rakoviny je vplyv používania poľnohospodárskych pesticídov porovnateľný s vplyvom fajčenia. Aj človek, ktorý nie je poľnohospodárom, ale žije v komunite s intenzívnou poľnohospodárskou výrobou, je vystavený mnohým pesticídom používaným v okolí. Stávajú sa súčasťou jeho životného prostredia,“ vysvetlil hlavný autor štúdie Isain Zapata, odborný asistent pre výskum a štatistiku na Rocky Vista University.
Na druhej strane Loren Lipworthová, profesorka medicíny a zástupkyňa riaditeľa divízie epidemiológie na Vanderbilt University Medical Center, pre Healthline upozornila, že je potrebné byť pri výsledkoch štúdie zdržanlivý: „Závery, ktoré je možné vyvodiť z tohto typu štúdie, sú, že môžu existovať určité etiologické stopy, môžu existovať určité signály o súvislostiach medzi rôznymi typmi rakoviny a vzormi používania pesticídov na tejto veľkej ekologickej úrovni populácie, ale čo sa týka individuálnej úrovni údajov, tie štúdia neposkytuje,“ dodala.
Forbes podčiarkuje skutočnosť, že farmári a poľnohospodárski pracovníci nie sú jedinou skupinou, ktorá čelí tomuto zvýšenému riziku rakoviny. Ohrození sú aj ľudia, ktorí žijú v závetrí alebo v blízkosti. „Akceptujeme, že človek, ktorý nie je farmár žijúci v komunite s ťažkou poľnohospodárskou produkciou, je vystavený mnohým pesticídom používaným v ich blízkosti. Stane sa súčasťou ich prostredia,“ poznamenal Zapata.
Ten spolu so svojimi spolupracovníkmi zistil, že jednoduchý život v blízkosti fariem stačí na zvýšenie rizika rakoviny, a že v niektorých prípadoch zvýšené riziko rakoviny prekonalo rakovinu spôsobenú fajčením. Najväčšie riziko rakoviny sa týkalo Non-Hodgkinovho lymfómu, leukémie a rakoviny močového mechúra. Najviac znepokojujúce bolo zistenie, že riziká rakoviny spôsobené expozíciou pesticídov boli v skutočnosti vyššie pre tieto konkrétne formy rakoviny ako v dôsledku fajčenia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies