Pozor, čo čítate: Šokujúce fotografie márnic a pravda o dezinformáciách spojených s povodňami vo Valencii! +VIDEO

NETKY.SK • 9 Január 2025, 11:26 • 2 min
Pozor, čo čítate: Šokujúce fotografie márnic a pravda o dezinformáciách spojených s povodňami vo Valencii! +VIDEO

Fotografie márnic údajne zachytávajúce obete povodní vo Valencii sa šíria internetom ako dôkaz údajných manipulácií médií. Realita je však iná – tieto snímky pochádzajú z USA a nesúvisia so Španielskom. Konšpirácie o zatajených obetiach katastrofy zaplavujú sociálne siete aj dva mesiace po ničivej udalosti, no pravdivé fakty hovoria jasne. Objavte, ako vznikli tieto falošné tvrdenia a čo naozaj zobrazujú zdieľané fotografie ale aj obyvateľov Valencie, ktorí tvrdia, že údaje o obetiach sú umelo vykonštruované.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Na snímkach sú zachytené márnice v USA a nie pokus médií zatajiť fotografie obetí povodní vo Valencii. Aj viac ako dva mesiace po katastrofe, ktorá zasiahla toto španielske mesto, sa na internete stále šíria nepravdivé informácie o ničivých povodniach vo Valencii.

Na platforme X sa napríklad objavujú fotografie, na ktorých sú údajne zachytené telá obetí záplav. Tieto snímky ukazujú vrecia s telami uložené v zariadení, ktoré pripomína márnicu, a často sa zdieľajú spolu s inými zábermi, ktoré je možné ľahšie identifikovať ako fotografie z Valencie.

V nadpise jedného z príspevkov sa tvrdí, že médiá skrývajú zábery obetí, ktoré nazývajú "genocídnym cunami". V príspevku sa uvádza, že namiesto toho médiá zverejňujú fotografie migrantov prichádzajúcich do Španielska po mori. Tento účet sa objavil opakovane, pravdepodobne s cieľom vytvoriť konšpiračný naratív, podľa ktorého je počet obetí povodní vo Valencii výrazne vyšší a úrady sa ich snažia zatajiť.

Fotografie však nemajú žiadnu súvislosť s povodňami vo Valencii ani so Španielskom ako takým. Reverzné vyhľadávanie jednej zo snímok ukazuje, že pochádza z osem rokov starého článku o súdnom prípade pouličných pretekov v Los Angeles. Obrázok, ktorý sa na platforme X prezentuje v súvislosti s povodňami vo Valencii, je v skutočnosti orezaná verzia titulnej fotografie tohto článku.

Text publikovaný v apríli 2016 sa nezmieňuje o žiadnych prírodných katastrofách v Španielsku, ale popisuje, ako súd nariadil 19-ročnému mladíkovi tráviť čas v márnici v Los Angeles, aby si uvedomil dôsledky svojich činov po tom, čo bol uznaný vinným z účasti na pretekoch, ktoré si vyžiadali dve obete.

obrazok
V nadpise tohto príspevku sa píše, že novinári skrývajú fotografie obetí, ktoré označujú za "genocídne cunami". Namiesto toho však ukazujú telá imigrantov, ktorí prichádzajú do Španielska na lodiach, uvádza sa v príspevku.
Zdroj: X
obrazok
Fotografie však nemajú nič spoločné so záplavami vo Valencii ani so Španielskom vo všeobecnosti. Spätné vyhľadávanie jedného z obrázkov vedie na osem rokov starý článok o súdnom prípade pouličných pretekov v Los Angeles. Obrázok zdieľaný na X v súvislosti so záplavami vo Valencii je v skutočnosti orezaná verzia titulného obrázku tu.
Zdroj: X

Podobné výsledky prinieslo aj vyhľadávanie ďalšieho obrázku. Tentoraz ide o článok zverejnený v septembri 2016, ktorý sa venuje skupine odsúdených, ktorým bola nariadená návšteva márnice v San Diegu. Tieto tresty mali za cieľ varovať rizikovú mládež a páchateľov pred následkami ich konania.

Táto nesprávna interpretácia fotografií naznačuje, že nejde o žiadne sprisahanie s cieľom zatajiť obete povodní vo Valencii. Španielske úrady pravidelne aktualizujú štatistiky na oficiálnej webovej stránke, kde zverejňujú počty obetí a nezvestných spolu s údajmi o zdrojoch vyčlenených na záchranné práce.

Dezinformácie o povodniach sa však na internete objavujú naďalej. EuroVerify už napríklad skúmal tvrdenia, že extrémne počasie bolo umelo vyvolané, nejasnosti ohľadom počtu obetí, či obvinenia, že vláda odvracala pozornosť od povodní rôznymi spôsobmi, vrátane údajne falošnej havárie vrtuľníka.

V Španielsku, podobne ako v iných krajinách, môže byť dôvera v štátne inštitúcie, médiá alebo politikov oslabená. Korupčné škandály, nedostatočná transparentnosť alebo nesplnené sľuby môžu viesť k pocitu, že verejnosti sa nehovorí celá pravda. Konšpiračné teórie často uspokojujú základnú ľudskú potrebu porozumieť zložitým a chaotickým udalostiam.

Pri prírodných katastrofách, ako sú záplavy, môže byť ťažké akceptovať, že ide o náhodné udalosti. Konšpirácie ponúkajú zdanlivo jednoduché vysvetlenie a preto si treba dávať pozor a byť schopný filtrovať aspoň väčšie množstvo informácii.  Veľmi dobrou pomôckou je aj reverzné vyhľadávanie na Googli, kde sa často pomocou pár kliknutí môžete dopátrať k pravde o vzniku fotografií. Ľudia, ktorí si nedajú ani túto námahu a šíria informácie bez dôkladného overenia, sú ideálnou živnou pôdou pre konšpirátorov.


Zdroj textu: Euronews, X, Ap, Foto: X/Linus Eke

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Ján Sikoriak

Redaktor spravodajského portálu Netky.sk Venujem sa športovému spravodajstvu, domácim a zahraničným správam, prekladaniu článkov z anglického a Španielskeho jazyka. Vyštudoval som ekonómiu a management. K mojím záľubám patrí cestovanie, čítanie a šport.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies