BRATISLAVA - Dnes (2.8.) je Earth Overshoot day, deň, kedy sme celosvetovo vyčerpali všetky obnoviteľné zdroje našej planéty, ktoré nám mali vydržať po celý rok 2023. Stav je znepokojivý: od roku 1970 sa Deň vyčerpania prírodných zdrojov Zeme presunul z 29. decembra až na súčasný 2. august. Medzinárodná výskumná organizácia Global Footprint Network upozorňuje na kritickosť situácie, no zároveň predstavuje príklady, ako ju ešte stále môžeme zmierniť.
„Je alarmujúce, že ľudstvo už približne v polovici roka spotrebuje viac prírodných zdrojov, ako dokáže planéta obnoviť za celých 12 mesiacov. Údaje z minulého roka ukazujú, že pre náš životný štýl a nároky by sme potrebovali až 1,75 planéty. Mnohé krajiny sú v červených číslach ešte pred celosvetovým dátumom. Týka sa to, žiaľ, aj Slovenska, kde žijeme na ekologický dlh už od 3. mája 2023,“ hovorí riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann s tým, že iba riešenia založené na šetrnom využívaní prírodných zdrojov a obnove prírodných prostredí nám môžu pomôcť uchovať zdravie planéty a aj nás všetkých.
Deň vyčerpania prírodných zdrojov Zeme každoročne pripadá na iný dátum. Výpočet presného termínu realizuje medzinárodná výskumná organizácia Global Footprint Network, ktorá zároveň upozorňuje na to, že ľudstvo prehnane zaťažuje našu planétu. „Pretrvávajúce prekračovanie limitov vedie k čoraz výraznejším príznakom vrátane nezvyčajných vĺn horúčav, lesných požiarov, sucha a záplav s rizikom ohrozenia produkcie potravín,“ uvádza Steven Tebbe, generálny riaditeľ spoločnosti. Zároveň dodáva, že k dispozícii sú riešenia na zlepšenie situácie a posunutie dňa, kedy začíname žiť na ekologický dlh.
Kľúčovým riešením pre túto problematiku by mal byť uvedomelejší spôsob života v piatich hlavných oblastiach – vo využívaní energií, v stravovaní, v spôsobe budovania a manažovania miest, v pomoci prírode, či v zamyslení sa nad rastúcou populačnou krivkou. Jednotlivé odporúčania predstavuje platforma Power of Possibility, na ktorej je dostupných aj množstvo tipov, komerčných technológií, vládnych stratégií, verejných politík a osvedčených postupov občianskych iniciatív. Platforma uvádza aj viaceré konkrétne príklady, ako posunúť Deň, kedy začíname žiť na ekologický dlh. Napríklad:
Z údajov Global Footprint Network vyplýva, že ak chceme zaistiť prosperujúcu budúcnosť pre ďalšie generácie, všetci musíme prispieť k zmene. Dobrou správou je, že táto transformácia je nielen technologicky možná, ale je aj ekonomicky prospešná.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies