Indické úrady vo štvrtok oznámili, že dokončili presun toxického odpadu z miesta havárie plynu v Bhópále z roku 1984 do zariadenia na jeho likvidáciu. Tento odpad bude spaľovaný počas nasledujúcich troch až deviatich mesiacov.
Havária z 3. decembra 1984, keď z továrne Union Carbide unikol plyn metylizokyanát, spôsobila smrť viac ako 5 000 ľudí a otrávila ďalších viac ako
pol milióna obyvateľov Bhopálu, hlavného mesta štátu Madhjapradéš.
Dvanásť kontajnerov s 337 tonami toxického odpadu dorazilo do závodu Pithampur, vzdialeného 230 kilometrov od Bhopálu, pod prísnym bezpečnostným dohľadom. Riaditeľ odboru pomoci a obnovy po plynovej tragédii Swatantra Kumar Singh uviedol, že proces likvidácie je bezpečný pre životné prostredie a súladí s emisnými normami.
Aktivistka Rachna Dhingra však upozornila, že spálený odpad môže kontaminovať vodu a vyvolať environmentálne problémy. Podľa nej by mala byť za
čistenie zodpovedná spoločnosť Dow Chemical, ktorú aktuálne vlastní bývalý
závod Union Carbide.
Továreň postavená v roku 1969 bola kedysi symbolom industrializácie Indie, avšak tragédia z roku 1984 poukázala na nebezpečenstvo nedostatočnej kontroly priemyselného znečistenia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies