BRATISLAVA - Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Zároveň je však rozhodnutá sporné ustanovenie týkajúce sa práva na náhradu škody a ušlého zisku napadnúť na Ústavnom súde (ÚS) SR.
Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Novela počíta s odstránením nezrovnalostí v súvislosti s opatreniami Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v boji s pandémiou nového koronavírusu.
Hlava štátu sa postavila na stranu poškodených
Prezidentka označila za protiústavné nové ustanovenie, ktoré hovorí, že "právo na náhradu škody a ušlého zisku z dôvodu vykonávania opatrení podľa tohto zákona, ktoré sa týkajú neurčitého počtu osôb, je vylúčené".
"V tejto súvislosti nemôžem ani ja prehliadnuť nové ustanovenie § 58, ods. 5 uvedenej novely zákona, ktoré považujem za protiústavné. Ústava SR totiž v čl. 46 ods. 3 zaručuje každému právo na náhradu škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím alebo nesprávnym úradným postupom štátnych orgánov," napísala prezidentka v statuse.
Súvisiaci článok: NRSR rokuje na mimoriadnej schôdzi o schválení vládnej novely
Hlava štátu tvrdí, že Ústava SR zaručuje každému právo na náhradu škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím alebo nesprávnym úradným postupom štátnych orgánov.
Prečítajte si viac: Prezidentka Čaputová podporuje prísne epidemiologické opatrenia, vláde však vytkla jednu vec
"Je síce možné zákonom upraviť medze uplatňovania tohto práva, avšak nie je možné žiadne ústavné právo zákonom odobrať alebo vylúčiť. V praxi by to znamenalo, že štát by nezodpovedal ani za škody spôsobené prípadným nezákonným uplatňovaním tejto novely," vysvetlila hlava štátu.
Ustanovenie považuje za protiústavné
Prezidentka sa rozhodla novelu podpísať vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu. Zároveň požiada ÚS o preskúmanie súladu sporného ustanovenia s ústavou bez toho, aby bola pozastavená účinnosť zákona ako celku.
Nová legislatíva má vyjasniť postavenie nariadení ÚVZ a regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ), podmienky nadobudnutia ich účinnosti a publikácie.
Mohlo by vás zaujímať: Prezidentka po stretnutí so zástupcami športu a kultúry vyzýva na reálnu pomoc
Právna úprava hovorí, že ak je opatrenia potrebné nariadiť na celom území SR, jeho časti alebo pre skupinu inak ako jednotlivo určených osôb, nariaďuje ich ministerstvo zdravotníctva, ÚVZ alebo RÚVZ všeobecne záväzným právnym predpisom.
Trasovanie kontaktov
Vyhláška nadobudne platnosť vyhlásením v plnom znení vo Vestníku vlády SR. Novela má tiež zaviesť nové právne nástroje na boj s pandémiou.
Úrady verejného zdravotníctva budú môcť nariadiť, aby sa zákazníci v prevádzkach pri vstupe registrovali poskytnutím osobných údajov. To má pomôcť pri dohľadávaní kontaktov.
V zákone bude tiež definované, že pri ohrození verejného zdravia môžu úrady verejného zdravotníctva nariadiť používanie ochranných pomôcok, karanténu osôb vstupujúcich do krajiny či poskytnutie transportu infikovanej osobe.
Nariadiť budú môcť dezinfekciu priestorov alebo prijímanie hygienických opatrení zamestnávateľom. Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI) pribudnú kompetencie v oblasti poskytovania informácií obyvateľstvu a poskytovania súčinnosti orgánom štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva.
Umožní im tiež využívať svoje informačné, komunikačné a sieťové technológie na účel plnenia ich úloh.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies