PARÍŽ - Pred futbalovým zápasom Francúzska a Izraela, ktorý sa uskutoční na národnom štadióne, vyvolali protesty proti izraelským politikám napätie v Paríži. Demonštrácie boli spojené s kontroverzným plánovaným galavečerom s izraelským ministrom Smotrichom, ktorý sa nakoniec rozhodol na podujatie neísť. Na zabezpečenie bezpečnosti počas zápasu a protestov bolo nasadených viac ako 4 000 policajtov.
Demonštrácie sa konali v predvečer futbalového zápasu na francúzskom národnom štadióne proti izraelskému národnému tímu, ktorý zatienilo napätie okolo vojen na Blízkom východe. Parížske úrady oznámili, že na zápas bude nasadených viac ako 4 000 policajtov a 1 600 zamestnancov štadióna.
Očakávalo sa, že Smotrich, hlasný obhajca izraelských osád, sa zúčastní na stredajšom galavečere s názvom "Izrael je večný", ktorý naplánovalo rovnomenné združenie. Deklarovaným cieľom skupiny je "mobilizovať francúzsky hovoriace sionistické sily".
Po niekoľkých dňoch rastúcej kritiky tohto podujatia Smotrichov úrad v stredu potvrdil, že minister naň do Paríža nepríde.
Pozvanie Smotricha však vyvolalo ostrú kritiku miestnych združení, odborov a ľavicových politických strán, čo viedlo k dvom protestom vo francúzskom hlavnom meste. Minister, ktorý je tvrdým osadníckym lídrom, bol obvinený z rozdúchavania napätia na Západnom brehu Jordánu a tento týždeň si vyslúžil medzinárodné odsúdenie, keď povedal, že dúfa, že zvolenie Donalda Trumpa uvoľní cestu k izraelskej anexii Západného brehu Jordánu - krok, ktorý by zahubil sny o palestínskej štátnosti.
V uliciach neďaleko parížskej stanice Saint Lazare sa zhromaždili desiatky demonštrantov, ktorí mávali palestínskymi vlajkami a zapaľovali svetlice.
Približne o 20.00 hod. sa zdalo, že proti davu bol nasadený slzotvorný plyn a polícia v štítoch a výstroji sa tlačila proti protestujúcim.
Na námestí Place de la République, sa zhromaždilo ďalších niekoľko stoviek ľudí. Palestínske a libanonské vlajky boli vztýčené a ľudia skandovali "Slobodná Palestína" v zbore vedenom tromi demonštrantmi, ktorí vyliezli na Monument à la République. Policajné vozidlá zatarasili ulice v okolí pamätníka a v ich blízkosti blikalo more modrých svetiel.
Medzi protestujúcimi bol aj 53-ročný Ramy Shaath, politický aktivista a spoluzakladateľ francúzskej organizácie Urgence Palestine. Povedal, že plány na usporiadanie galavečera v Paríži so Smotrichom, ktorého nazval "jedným z najhorších teroristov na svete", sa mu zdajú "príliš flagrantné - a to neprejde".
Francúzske organizácie na ochranu ľudských práv odsúdili minulý týždeň podujatie, ktorého miesto nebolo zverejnené, v otvorenom liste a označili ho za "odporný galavečer". Usporiadanie tohto podujatia v Paríži je "urážkou medzinárodného práva a znakom pohŕdania" Organizáciou Spojených národov, dodali v liste, pričom citovali rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora, ktorý okrem iného vyzval Izrael, aby zabránil aktom "genocídy" v Gaze.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies