Gruzínski demonštranti dúfajú, že sa im podarí udržať si sen o členstve v Európskej únii, keď vyšli do ulíc na 11. deň protestov proti vládnucej strane Gruzínsky sen v Tbilisi.
Desaťtisíce ľudí zaplavili ulice gruzínskeho hlavného mesta, aby demonštrovali proti rozhodnutiu vládnucej strany pozastaviť na štyri roky prístupové rozhovory s EÚ.
Zhromaždenie sa konalo pred budovou parlamentu v Tbilisi a stretlo sa so značnou silou.
Gruzínska polícia použila vodné delá a slzotvorný plyn, aby rozohnala protestujúcich a potlačila nepokoje.
Na rozohnanie zhromaždení boli nasadené aj jednotky poriadkovej polície. Protestujúci tvrdia, že mnohí z ich rovesníkov boli zbití obuškami.
Na protest proti násiliu voči novinárom, ktorí pokrývali zhromaždenia, sa konala aj samostatná demonštrácia.
V nedeľu niekoľko stoviek pracovníkov médií pochodovalo po centrálnej Rustaveliho triede v Tbilisi s plagátmi, na ktorých boli fotografie ich kolegov, ktorí boli podľa nich napadnutí pri výkone svojej práce.
„Naši kolegovia sú zbití, zranení, niektorí zostávajú v nemocnici vo vážnom stave,“ hovorí Ekaterine Mishveladzeová, moderátorka nezávislej gruzínskej televízie TV Pirveli.
Počas sobotňajších demonštrácií sa reportérka Maka Čichladzeová a jej kolega z televízie Pirveli stali terčom násilného davu, ktorý sa ich snažil zastrašiť a prinútiť mlčať.
Čikhladzeová uviedla, že jej kolega zachytil zábery mužov oblečených v čiernom, ktorí sa pripojili k zhromaždeniam len preto, aby napadli demonštrantov.
Dav, ktorý si uvedomil, že bol zachytený na kameru, sa obrátil k Čichladzeovej a násilne ju strhol na zem. Jej kolegyňu tiež napadli, utrpela zranenie hlavy a ukradli jej pri tom kameru a vybavenie.
Vládnuci Gruzínsky sen si udržal kontrolu nad parlamentom v sporných parlamentných voľbách 26. októbra, ktoré boli všeobecne vnímané ako referendum o ašpiráciách Gruzínska na vstup do EÚ.
Opozícia obvinila vládnucu stranu, že hlasovanie s pomocou susedného Ruska zmanipulovala, aby udržala pri moci stranu Gruzínsky sen, ktorú nazýva „priateľskou voči Moskve“.
Pôvodné protesty proti voľbám však nadobudli nový rozmer a rozšírili sa aj mimo hlavného mesta Tbilisi po rozhodnutí strany Gruzínsky sen minulý štvrtok pozastaviť prístupové rozhovory s EÚ najmenej do roku 2028.
Rozhodnutie pozastaviť prístupové rozhovory bolo reakciou na uznesenie Európskeho parlamentu, ktoré kritizovalo voľby ako neslobodné a nespravodlivé.
Voľby podľa nej predstavovali ďalší prejav pokračujúceho demokratického úpadku Gruzínska, „za ktorý je plne zodpovedná vládnuca strana Gruzínsky sen“.
Tbilisi oficiálne požiadalo o členstvo v EÚ v marci 2022 po ruskej invázii na Ukrajinu. Štatút kandidátskej krajiny EÚ im bol udelený v decembri nasledujúceho roka na radosť mnohých Gruzíncov, ktorí oslavovali v uliciach Tbilisi.
Protestujúci tvrdia, že budú pokračovať v demonštráciách proti tejto nespravodlivosti tak dlho, kým nebudú splnené ich požiadavky.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies