S príchodom jari sa vonku začalo všetko zelenať a bola by škoda to nevyužiť aj pri pečení chleba. Stačí do cesta na chlieb pokrájať žihľavu a razom budete mať pokrm nielen zdravší, ale aj zaujímavejší.
Na čo všetko je žihľava dobrá?
Žihľava v sebe skrýva veľkú silu a môže vám pomôcť od mnohých problémov.
Liečba alergie
Domorodí Američania používali žihľavu na alergie po celé stáročia. Vedci preukázali, že to vôbec nebol zlý nápad. V štúdii publikovanej v časopise Phytotherapy Research, drs. Roschek, Fink, McMichael a Albert v HerbalScience Group LLC je jasne povedané, že žihľava vás zbaví zápalov spojených s alergiami.
Stavba kostí
Žihľava je nutrične zásobárňou energie. Málokto o tejto byline vie, že je vynikajúcim zdrojom vápnika. A čo viac: telo tento žihľavový vápnik výborne absorbuje, oveľa lepšie, než je tomu napríklad pri jogurtoch. Uvarte si zo žihľavy čaj alebo ich listy pridajte do polievky alebo k mäsu. Stačí pol minúty a listy žihľavy stratia v horúcej vode svojej “štipľavé účinky”.
Cukrovka
Žihľava je schopná cukrovkárom znížiť vplyv ich choroby. Stabilizuje totiž telesnú hmotnosť, znižuje pocit nadmerného smädu a zlepšuje pamäť. Výskumy sú v tomto ohľade zatiaľ v plienkach, ale všetko naznačuje tomu, že spracovanie bylín do formy liečiv prinesie ľuďom s cukrovkou veľa výhod.
Eliminuje bolesť
Užitím vnútorného extraktu zo žihľavy sa zbavíte bolesti spôsobenej osteoartrózou, a navyše zmiernite zápal. Samozrejme neznižujte dávku predpísaných liekov. Radšej sa však poraďte so svojím lekárom.
Zmenšenie prostaty
Žihľava pomáha mužom s ochorením, ktoré spôsobuje, že ich prostata je zväčšená, tlačí na močovú trubicu a to sťažuje močenie. Vedci sú presvedčení, že žihľava nejako upravuje hormonálnu hladinu a tým prostatu zmenšuje.
Jarný chlieb so žihľavou
INGREDIENCIE:
Na rozkvas:
60 g ražného kvásku
350 ml vody
140 g ražnej celozrnnej múky
200 g ražnej chlebovej múky
Na chlieb:
190-210 ml vody
1 lyžičku chlebového korenia alebo rasce
2 veľké hrste mladej žihľavy
200 g pšeničnej chlebovej múky
310 g hladkej múky
3 lyžičky soli
POSTUP:
1. Suroviny na rozkvas zamiešame a v teple necháme asi 12-14 hodín kvasiť.
2. K hotovému rozkvasu pridáme všetky ostatné suroviny a vymiesime cesto.
3. Ku koncu hnetenia pridáme opláchnuté a nadrobno pokrájané listy žihľavy.
4. Cesto v mise zakryjeme proti vysýchaniu a necháme v teple 1-2 hodiny vykysnúť.
5. Nakysnuté cesto stierkou vyškrabeme na pomúčený stôl, sformujeme bochník a v pomúčenej ošítke ho necháme vykysnúť, opäť 1-2 hodiny.
6. Košíček s kysnúcim cestom môžeme vsunúť do veľkého igelitového sáčku, ktorý pomáha udržať vlhké a teplé prostredie.
7. Vykysnutý bochník vyvalíme z ošítky na plech s papierom na pečenie alebo fóliou, dôkladne orosíme vodou a pečieme v dobre vyhriatej rúre na 220-230 ° C cca 45-50 minút.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies