Pamätáte si na ťažké chvíle, kedy uviazli zamestnanci DSS v Pezinku pre pandémiu koronavírusu na dlhých šesť týždňov v práci? Zostali? Ako fungujú dnes? To sme sa spýtali aktuálnej riaditeľky zariadenia Renáty Názlerovej.
Určite ju poznáte, minimálne z obľúbenej Súdnej siene na TV JOJ. Túto časť života uzavrela a pred rokom v októbri zmenila profesiu. Zaujímalo nás, ako funguje DSS-ka, ktorá sa na jar 2020 stala známou vysokou úmrtnosťou klientov, dnes. Čo sa dialo potom?
„Medzi pani riaditeľkou a mnou tu ešte bola krízová manažérka z BSK pani Matulová, ktorá urobila tú najťažšiu prácu, a to, že situáciu stabilizovala, uviedla do istého režimu. Až potom som prišla ja a presvedčila som sa o tom, že čo sa týka zamestnancov, odviedli naozaj vynikajúcu prácu. Pre mňa osobne to boli aj také malé príbehy veľkého hrdinstva.“
Renáta Názlerová naráža na to, že vtedy museli zostať v zariadení dlhých šesť týždňov, čo ani jeden z nich na začiatku nevedel.
„V správách si pozriete, že v Španielsku zamestnanci takýchto zariadení ušli a nechali klientov bez pomoci, pretože sa báli o svoje životy. To isté prežívali aj moji kolegovia, ale oni tu zostali. Sami chorí na kovid, v noci sa liečili, unavení, slabí, aby cez deň vystriedali kolegov. Oni sa dokázali zmobilizovať.“
Mnohým sestričkám vtedy vypadali vlasy, jedna z opatrovateliek mala doma trojročnú dcérku, ktorá za policajnou bariérou plakávala a prosila maminku, aby už prišla domov…
V práci, ktorá jej neprinesie ocenenie OTO, ale niečo oveľa hodnotnejšie.
A potom sa dovalila druhá vlna
Tá už bola v réžii súčasnej riaditeľky. Keď zistili prvý prípad nákazy, išla za svojimi kolegami s malou dušičkou. Uvedomovala si, čo kedysi prežili a rozumela ich traume, ktorá sa minimálne v podvedomí vrátila.
„Máme tu minimálnu fluktuáciu, ale nevedela som, čo sa stane, či zostanú alebo pôjdu na PN-ky. Museli sme totiž vytvoriť červený trakt a postaviť prvú službu, ktorá v ňom bude zatvorená celý týždeň. A predstavte si, o pol hodinu prišla vrchná s tým, že toto je rozpis zmien na tri týždne… Bola som na nich veľmi hrdá, že minulú traumu dokázali spracovať takýmto efektívnym spôsobom.“
Očkovaná, samozrejme, je.
Tri piliere zdravia
Dnes je DSS v pokoji, zatiaľ nemajú ani jedného kovidového klienta. Ako sa im to podarilo? Riaditeľka hovorí o troch pilieroch, o ktoré sa opierajú. Okrem odporúčaní Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny, zriaďovateľa a kovid automatu si zvyšok „vytuningovali“ sami.
„Respirátory sme začali používať oveľa skôr, ako ich nariadil kovid automat, všade máme dezifenkciu a letáčiky pre klientov, aby sme im stále pripomínali, na čo nemajú zabúdať,“ vymenúva a pokračuje: „Len čo má niektorý zo zamestnancov respiračný problém, okamžite ho, až do testu, posielame domov. No a čo je mimoriadne dôležité, je udržiavanie dobrej nálady.“
Napriek tomu ju pred dvoma mesiacmi kovid poriadne zomlel.
Ako to robia, sa dozviete v našej reportáži. Aj to, ako bojovala a bojuje s následkami kovidu samotná riaditeľka. No a o týždeň nám Renáta Názlerová porozpráva, kedy, vzhľadom na doteraz povedané, stihla napísať svoj nový román Osudová žena a viac o svojej spisovateľskej práci.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies