Ročné obdobia v Číne: Rozmanitosť počasia a časových pásiem + VIDEO

NETKY.SK • 12 Január 2025, 20:10 • 6 min
Ročné obdobia v Číne: Rozmanitosť počasia a časových pásiem + VIDEO

Čína, vďaka svojej veľkosti, prechádza cez niekoľko zemepisných šírok i dĺžok. Vďaka tomu majú rôzne čínske regióny nielen odlišné klimatické podmienky, ale aj ročné obdobia a časové pásma.

slovakia

left justify in out

Množstvo faktorov, ako je geografická poloha, nadmorská výška a morské vplyvy, vytvára v Číne unikátnu zmes rôznych klimatických zón, čo znamená, že v jednom regióne môže byť horúce leto, zatiaľ čo v inom môže byť chladná zima.

Severočínsky región: Kontinentálne podnebie

Severovýchodná Čína, kam sa zaraďuje aj Peking či vnútorné Mongolsko, sa vyznačuje extrémnymi teplotnými zmenami medzi letom a zimou. Zimy sú chladné, pričom teplota klesá aj pod nulu, zatiaľ čo letné obdobie sa vyznačuje vysokými teplotami, ktoré môžu dosahovať aj 35 až 40 °C. V týchto oblastiach je počasie veľmi podobné tomu slovenskému. Každé ročné obdobie má svoje všeobecné charakteristiky: cez jar kvitnú stromy a kvety, leto je horúce a suché, jeseň je chladnejšia s častým dažďom a zima je mrazivá. V týchto častiach Číny sa najviac pestujú plodiny ako pšenica, kukurica a ryža.

Južná Čína: Tropické a monzúnové podnebie

Na juhu Číny, kam patrí aj Kanton, je klíma horúca s vlhkými letami a miernymi zimami. Letá sú vyznačované častými tropickými búrkami a vysokou vlhkosťou vzduchu, teda je tu dusno. Zimy sú pomerne teplé a suché, pričom teploty zvyčajne neklesnú pod nulu. Občas sa však vyskytnú studené fronty. Južná Čína má zvyčajne tri ročné obdobia. Leto je veľmi vlhké a teplé, zimy sú trocha chladnejšie. Jeseň a jar sú slnečné. Región je známy svojimi tropickými plodinami ako banány, citrusy a ryža.

Západná Čína: Horský a púštny región

Západná Čína, kam patrí napríklad Tibet či Xinjiang, má veľmi rôznorodé klimatické podmienky. Vo vysokohorských oblastiach, ako je Tibet, je klíma chladná a suchá, so studenými zimami a krátkymi, chladnými letami. Zima tu môže byť extrémne studená a suchá, pričom teploty klesajú aj pod -20 °C. V Xinjiangu, ktorý je na hraniciach so Strednou Áziou, prevláda púštny klíma. Letá sú tu veľmi horúce, teploty môžu dosahovať až 40 °C. Zimy sú chladné s teplotami klesajúcimi pod bod mrazu. Xinjiang je typický svojou nízkou vlhkosťou vzduchu a veľkými teplotnými rozdielmi medzi dňom a nocou.

Východná Čína: Mierne podnebie a prímorské oblasti

Východná Čína, kam patrí aj Šanghaj, má mierne podnebie. Tento región zažíva v lete teplé a vlhké počasie, zimy sú mierne studené. Počasie je ovplyvnené monzúnmi a blízkosťou k moru. Sú tu časté dažde a tajfúny, a to najmä počas letných mesiacov. Počas jari a jesene sú teploty mierne a obloha je jasná. V lete je tu približná teplota 28 °C až 35 °C a v zime 2 °C až 8 °C

Rozdielne časové pásma v Číne

Napriek tomu, že je Čína oficiálne jednou krajinou a preto používa jednotné časové pásmo – Pekingský čas (CST, UTC+8), geograficky prechádza dvoma časovými pásmami: časové pásmo UTC+7 na západe a UTC+9 na východe. Nakoľko by kvôli jednotnosti krajiny mohli byť tieto zmeny času mätúce, vláda sa rozhodla pre jednotné pásmo na základe Pekingského času.

Dôsledkom toho je, že v západnej časti ako napríklad v Xinjiangu je čas o niekoľko hodín za Pekingom (spravidla 2 hodiny). Tým pádom dochádza k nezhodám medzi oficiálnym časom a miestnym denným rytmom. Pre prirodzený rytmus života na základe slnka preto veľa miestnych obyvateľov stále využíva miestny čas, avšak pri administratívnych činnostiach využívajú oficiálny čas.


Zdroj: China Meteorological Administration, Foto: Haugenzhays Zhang

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Katarína Sládečková



Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies