Čína, vďaka svojej veľkosti, prechádza cez niekoľko zemepisných šírok i dĺžok. Vďaka tomu majú rôzne čínske regióny nielen odlišné klimatické podmienky, ale aj ročné obdobia a časové pásma.
Množstvo faktorov, ako je geografická poloha, nadmorská výška a morské vplyvy, vytvára v Číne unikátnu zmes rôznych klimatických zón, čo znamená, že v jednom regióne môže byť horúce leto, zatiaľ čo v inom môže byť chladná zima.
Severovýchodná Čína, kam sa zaraďuje aj Peking či vnútorné Mongolsko, sa vyznačuje extrémnymi teplotnými zmenami medzi letom a zimou. Zimy sú chladné, pričom teplota klesá aj pod nulu, zatiaľ čo letné obdobie sa vyznačuje vysokými teplotami, ktoré môžu dosahovať aj 35 až 40 °C. V týchto oblastiach je počasie veľmi podobné tomu slovenskému. Každé ročné obdobie má svoje všeobecné charakteristiky: cez jar kvitnú stromy a kvety, leto je horúce a suché, jeseň je chladnejšia s častým dažďom a zima je mrazivá. V týchto častiach Číny sa najviac pestujú plodiny ako pšenica, kukurica a ryža.
Na juhu Číny, kam patrí aj Kanton, je klíma horúca s vlhkými letami a miernymi zimami. Letá sú vyznačované častými tropickými búrkami a vysokou vlhkosťou vzduchu, teda je tu dusno. Zimy sú pomerne teplé a suché, pričom teploty zvyčajne neklesnú pod nulu. Občas sa však vyskytnú studené fronty. Južná Čína má zvyčajne tri ročné obdobia. Leto je veľmi vlhké a teplé, zimy sú trocha chladnejšie. Jeseň a jar sú slnečné. Región je známy svojimi tropickými plodinami ako banány, citrusy a ryža.
Západná Čína, kam patrí napríklad Tibet či Xinjiang, má veľmi rôznorodé klimatické podmienky. Vo vysokohorských oblastiach, ako je Tibet, je klíma chladná a suchá, so studenými zimami a krátkymi, chladnými letami. Zima tu môže byť extrémne studená a suchá, pričom teploty klesajú aj pod -20 °C. V Xinjiangu, ktorý je na hraniciach so Strednou Áziou, prevláda púštny klíma. Letá sú tu veľmi horúce, teploty môžu dosahovať až 40 °C. Zimy sú chladné s teplotami klesajúcimi pod bod mrazu. Xinjiang je typický svojou nízkou vlhkosťou vzduchu a veľkými teplotnými rozdielmi medzi dňom a nocou.
Východná Čína, kam patrí aj Šanghaj, má mierne podnebie. Tento región zažíva v lete teplé a vlhké počasie, zimy sú mierne studené. Počasie je ovplyvnené monzúnmi a blízkosťou k moru. Sú tu časté dažde a tajfúny, a to najmä počas letných mesiacov. Počas jari a jesene sú teploty mierne a obloha je jasná. V lete je tu približná teplota 28 °C až 35 °C a v zime 2 °C až 8 °C
Napriek tomu, že je Čína oficiálne jednou krajinou a preto používa jednotné časové pásmo – Pekingský čas (CST, UTC+8), geograficky prechádza dvoma časovými pásmami: časové pásmo UTC+7 na západe a UTC+9 na východe. Nakoľko by kvôli jednotnosti krajiny mohli byť tieto zmeny času mätúce, vláda sa rozhodla pre jednotné pásmo na základe Pekingského času.
Dôsledkom toho je, že v západnej časti ako napríklad v Xinjiangu je čas o niekoľko hodín za Pekingom (spravidla 2 hodiny). Tým pádom dochádza k nezhodám medzi oficiálnym časom a miestnym denným rytmom. Pre prirodzený rytmus života na základe slnka preto veľa miestnych obyvateľov stále využíva miestny čas, avšak pri administratívnych činnostiach využívajú oficiálny čas.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies