Rok 2012 bude v znamení volieb aj ekonomických zmien - Politika Slovenskú republiku čakajú v nasledujúcom roku významné politické zmeny. Okrem marcových volieb do Národnej rady SR to môžu byť aj zmeny, ktoré súvisia s pesimistickými perspektívami v oblast
Slovenskú republiku čakajú v nasledujúcom roku významné politické zmeny. Okrem marcových volieb do Národnej rady SR to môžu byť aj zmeny, ktoré súvisia s pesimistickými perspektívami v oblasti ekonómie. Slovensko a jeho popredné politické strany navyše budú musieť jasne zadefinovať svoj vzťah k Európskej únii (EÚ) a politike Bruselu. Vyplýva to z prognóz politológov na rok 2012, ktorých oslovila TASR.
Politológ Rastislav Tóth si myslí, že z volieb vzíde nová vláda SR, ktorá bude vo "veľmi zvláštnom zložení". Nepredpokladá pritom, že pôjde o širokú koalíciu celým politickým spektrom. Podobné zloženie by podľa neho malo skôr negatívny dosah. "Čím viacej strán, tým viacej výhovoriek. Ideálne je, keď vládne jedna strana a nemá sa na čo vyhovárať, všetko dobré aj zlé ide na vrub tej politickej strany. Aj keď by boli vo vláde dve strany, ešte by to bolo vhodné," poznamenal.
Politológ Tomáš Koziak pripúšťa, že takýmito dvoma stranami by mohli byť Smer-SD a KDH. Veľký význam však podľa neho bude zohrávať výsledok, ktorý politické subjekty dosiahnu vo voľbách. Tie by teoreticky mohli nechať Smer-SD opäť v opozícii. "Súčasné preferencie strán naznačujú, že niektoré veci môžu byť veľmi tesné. Z toho vyplýva to, že budú existovať viaceré možnosti ako vytvoriť koalíciu," poukázal Koziak. Povolebné rokovania o zostavení vlády by však podľa neho nemali trvať dlho.
Politickú scénu na Slovensku by mohol ovplyvňovať aj vývoj ekonomickej situácie. Ak by sa naplnili negatívne prognózy, podľa Koziaka možno očakávať, že v spoločnosti vznikne istá sociálna nepokojnosť. "To, čo predviedli lekári, môže pokračovať aj v iných segmentoch spoločnosti, napríklad u učiteľov... Je možné, že príde viacero štrajkov a uvidíme, akým spôsobom budúca vláda naloží s týmito náležitosťami," povedal Koziak.
Tóth však výraznejšie sociálne nepokoje neočakáva. Tie podľa neho možno očakávať skôr v prípade prepúšťania vo veľkých fabrikách. Profesijné odbory však podľa neho majú v súčasnosti veľmi nízku prestíž, aby mohli zorganizovať skutočne masové akcie.
Pred novou vládou však bude podľa politológa aj otázka platobnej meny. "Bude sa ňou nevyhnutné zaoberať v každom prípade. Či už otázkou euromeny, alebo vlastnej slovenskej meny - treba mať viacej variantov a byť pripravený na to, ktorý sa ukáže ako najefektívnejší, čo sa dnes v podstate nedá povedať," poukázal Tóth. Slovensko by si podľa neho mohlo v ekonomickej oblasti polepšiť spoluprácou s významnými svetovými ekonomikami, ako je Brazília a menej sa spoliehať iba na európske mocnosti.
Politika EÚ však napriek tomu udalosti na Slovensku bude zrejme ovplyvňovať aj v roku 2012. Politológ Koziak si myslí, že naša krajina v rámci únie nikdy nebude mať postavenie najväčších krajín, ako je Nemecko, Francúzsko či Taliansko. Súčasne však poukazuje, že slovenské strany s vyšším vládnym potenciálom sú proeurópsky orientované, a preto na Slovensku možno očakávať zánik istého európskeho izolacionizmu. "EÚ musí prejsť istými nevyhnutnými reformami, ktoré budú zrejme smerovať k väčším právomociam Bruselu a myslím si, že nová slovenská vláda pôjde za tým a bude s tým súhlasiť," konštatoval Koziak.
Jasnejšiu definíciu vzťahov Slovenska k EÚ očakáva od novej vlády aj Tóth, ktorý vníma súčasnú situáciu skôr ako hmlistú a neistú. Najústretovejšie k spolupráci s Bruselom bude podľa neho naklonený opozičný Smer-SD. "Ostatné politické strany nie sú dostatočne politicky vyprofilované, pokiaľ ide o Brusel, takže tam je možné absolútne všetko," uzavrel.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies