BUDAPEŠŤ – Proti globálnej minimálnej dani hlasovalo 118 poslancov, 32 bolo proti a 6 poslancov sa zdržalo hlasovania, zistil spravodajca TASR v Budapešti v komerčnej televízii ATV.
Poslanci maďarského Národného zhromaždenia v utorok v skrátenom legislatívnom konaní odmietli zavedenie minimálnej dane z príjmu veľkých nadnárodných spoločností. Podľa argumentov vládneho bloku Fidesz-KDNP by takáto daň ohrozila konkurencieschopnosť Maďarska. Opozičné strany však tvrdia, že vláda premiéra Viktora Orbána sa postavila jednoznačne na stranu nadnárodných spoločností.
ATV pripomína, že Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v roku 2018 iniciovala rokovanie o globálnej minimálnej dani pôvodne pre veľké technologické spoločnosti, čo podporovala vtedy aj maďarská vláda. Podľa vládnej strany Fidesz však Európsky parlament začal pracovať na takzvanom druhom pilieri, ktorý by túto daň vo výške 15 percent rozšíril aj na všetky nadnárodné korporácie.
‼️The Hungarian Parliament has just said NO to global minimum tax! #Hungary @Europarl_EN pic.twitter.com/HBThmRBOB1
— Hidvéghi Balázs (@BalazsHidveghi) June 21, 2022
Predseda hospodárskeho výboru parlamentu za Fidesz Erik Bánki povedal, že takáto nová európska smernica by spôsobila zníženie konkurencieschopnosti Maďarska. Pre vyššie zdanenie by nadnárodné spoločnosti svoj zisk vyniesli z krajiny, preto maďarská vláda naďalej podporí iba pôvodný návrh zdanenia technologických nadnárodných spoločností. Z opozičných strán odmieta globálnu minimálnu daň iba Hnutie naša vlasť, ktorá oznámila, že jej postoj je rovnaký ako postoj vlády.
Možno vás zaujme: Orbán sa jasne vyjadril! Ako rozhodne Maďarsko pri kandidatúre Ukrajiny do EÚ?
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies