Ak ste si mysleli, že naozaj dobrý prejav spočíva v správnej intonácii, hlasitosti či artikulácii, nie je to celkom tak.
V súčasnosti rôzni kouči a mentori ponúkajú množstvo kurzov a návodov na to, ako sa stať strhujúcim a očarujúcim rečníkom, ktorý zhypnotizuje davy. Ich podstatou sú často rady o tom, ako mať dokonale vypracovanú neverbálnu komunikáciu, gestá, mimiku, ako si presne naladiť hlas a používať ho tak, aby sme dosiahli ten najlepší a nezabudnuteľný prejav...
No ak sa príliš sústreďujeme na všetky tieto formálne veci, možno zabúdame na to najdôležitejšie, čo robí rečníka skutočným lídrom. Niekoľko najväčších tajomstiev, ako sa stať naozaj presvedčivým rečníkom a zasiahnuť davy zhrnul známy motivátor a pastor Myles Munroe do niekoľkých rozhodujúcich bodov:
1. Za každým prejavom musí byť zámer
V prvom rade musí mať každý dobrý a úspečný rečník zodpovedanú otázku, prečo vlastne ide predstúpiť pred ľudí. Slová nemajú byť nositeľmi zvukov, ale myšlienok a vášho presvedčenia. Ak neviete, prečo vlastne hovoríte, tak len zapĺňate ticho. Dobrý rečník ale napĺňa životy ľudí, ideami, s ktorými predstúpil pred druhých, chce ich inšpirovať a posunúť niekam. Rodený rečník a líder je hnaný nie potrebou navonok sa ukazovať, ale hlbokým vnútorným zámerom zdeliť svoje myšlienky.
2. Viera je magnetická
Ak tomu neveríte, nerobte to! V prípade akéhokoľvek prejavu to platí dvojnásobne. Človek, ktorý sám nie je presvedčený o tom, čo hovorí, nepresvedčí ani nikoho ďalšieho. Naopak, presvedčenie pôsobí ako magnetizmus. Viera v to, čo hovoríte zapôsobí viac ako krásna farba hlasu, či dokonale naučená neverbálna komunikácia. Viera presahuje samotné slová. Naučte sa hovoriť tak, aby vaše srdce bilo za každú hlásku, ktorú vyslovujete.
3. Rešpekt nie je automatický
Ak chcete, aby vás ľudia rešpektovali, nedá sa to dosiahnuť nasilu. Musia vo vašich slovách cítiť pravdivosť a úprimnosť, silu, ale aj schopnosť spolupráce a pokory. Rešpekt si môže získať iba niekto, kto vie rešpekt aj prejaviť. Dobrý rečník nechce ľudí ohúriť a "ohučať", ale niečo im odovzdať a docieliť, aby odcházali ako lepší, bohatší ľudia.
4. Dobrý rečník je majstrom dialógu
Mohlo by sa zdať, že rečniť znamená mať monológ a nezaujímať sa o nič napravo ani naľavo. Ale aj to je chybný predsudok. Tí najlepší rečníci v skutočnosti majú schopnosť počúvať druhých, vedia reagovať na druhých, viesť konštruktívnu debatu a nie sú hnaní túžbou prevalcovať každého hlasitosťou svojho prejavu. Dobrý rečník vie byť najskôr ticho, než nechá zaznieť svoj hlas a idey.
5. Nechcite byť najmúdrejší, chcite byť najzrejmejší
Každý dobrý rečník vie, že jednoduchosť vyhráva nad zložitosťou. Dobrý prejav nemusí byť komplikovaný a ohurujúci, naopak. Ak skutočne a úprimne chcete svojím prejavom druhým niečo zdeliť, postaráte sa o to, aby odkaz vašich slov dorazil svojou prenikavosťou a jednoduchosťou ku každému v miestnosti.
6. Sebadôvera nie je aroganicia
Ľudia nie sú riťahovaný umelým a vonkajším nafúknutým sebavedomím, ale skutočnou sebadôverou, vyvierajúcou zvnútra. Také niečo sa nedá kúpiť. Nevynútite si to hlasitosťou, ponižovaním a zosmiešňovaním druhých, sileným ukazovaním prevahy a trvaním na to, že ste jediným majiteľom pravdy. Skutočná sebadôvera ide ruka v ruke s tým, že dokážete nechať priestor aj druhým, nebojáte sa ich protiargumentov a otázok. Skutočná sebadôvera vyviera z autentickosti, úprimnosti a pokoja vášho prejavu.
7. Váš prejav musí mať srdce a integritu
Ak sa chcete stať obľúbeným rečníkom, ponúkajte poslucháčom myseľ aj srdce, logiku aj vášeň. Zdieľajte svoje vízie, ale aj emócie a túžby. A samozrejme, najvplyvnejšia je taká reč, ktorá sa prejavuje aj vo vašom živote, činoch, správaní. Skutočne dôveryhodným a rešpektovaným sa rečník stáva, keď ľudia vidia, že žije to, čo hovorí, že je na sto percent verný tomu, čo odovzdáva druhým. Dobrý rečník chce, aby každý človek odchádzal z jeho prednášky ako o kúsok lepší človek.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies