Severná Kórea v utorok odpálila niekoľko podozrivých balistických rakiet krátkeho doletu, oznámila juhokórejská armáda. Tento krok prišiel týždeň po tom, ako Pchjongjang predstavil svoj nový hypersonický raketový systém, čo vyvoláva obavy z eskalácie napätia v regióne.
Detaily odpalu
K odpalu došlo o 09:30 miestneho času (00:30 GMT) a projektily boli vypustené do Východného mora (známeho aj ako Japonské more). Juhokórejská armáda uviedla, že zostáva v „plnej pripravenosti“ a úzko spolupracuje so Spojenými štátmi a Japonskom na monitorovaní situácie.
Tento krok nasledoval deň po návšteve japonského ministra zahraničných vecí Takešiho Iwayu v Južnej Kórei. Obaja ázijskí susedia sa snažia posilniť vzájomné vzťahy, keďže región očakáva návrat Donalda Trumpa na pozíciu prezidenta USA.
Hypersonické zbrane a technologické pokroky
Severokórejské štátne médiá minulý týždeň oznámili úspešné testovanie hypersonickej rakety. Podľa Pchjongjangu raketa preletela 1 500 kilometrov a dosiahla rýchlosť 12-násobku rýchlosti zvuku. Bola vybavená novou zmesou uhlíkových vlákien a sofistikovaným systémom riadenia letu, čím sa približuje k technológiám dostupným len USA, Rusku a Číne.
Na záberoch z testu bol prítomný severokórejský líder Kim Čong-un so svojou dcérou Ju Ae, čo naznačuje symbolické prepojenie vojenských úspechov s rodinným odkazom.
Politické dôsledky
Odborníci varujú, že odpálenie by mohlo byť signálom pre nastupujúcu Trumpovu administratívu, aby zvýšila pozornosť voči Pchjongjangu. Jang Muo-džin, prezident Severokórejskej univerzity v Soule, naznačil, že Severná Kórea môže vyvíjať tlak na USA ešte pred druhým funkčným obdobím Donalda Trumpa.
Reakcie spojencov
Južná Kórea okamžite odpovedala vlastným testom balistickej rakety, aby demonštrovala svoju pripravenosť. Americké a juhokórejské spravodajské služby medzitým upozorňujú na narastajúcu spoluprácu medzi Pchjongjangom a Moskvou v oblasti moderných technológií, vrátane vesmírnych programov.
Antony Blinken, americký minister zahraničných vecí, počas svojej návštevy v Južnej Kórei upozornil, že Rusko môže formálne uznať Severnú Kóreu za jadrový štát, čo by podkopalo globálne snahy o denuklearizáciu.
Aktivity Severnej Kórey naznačujú, že krajina pokračuje v modernizácii svojho vojenského arzenálu, čo zvyšuje napätie v regióne. Spojenci, vrátane Južnej Kórey, USA a Japonska, budú musieť zintenzívniť svoje koordinované úsilie na zaistenie stability a bezpečnosti. Situácia zároveň poukazuje na potrebu diplomatického dialógu s cieľom predísť ďalšej eskalácii konfliktov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies