BRUSEL - Približne 100 Slovákov a Čechov sa stretlo v bruselskom parku Leopold, aby si pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie. Počas podujatia, ktoré zdôraznilo odkaz slobody a demokracie, zazneli hymny ČR a SR a prítomní diplomati apelovali na význam vzájomnej tolerancie a odkazu Václava Havla pre dnešok.
Približne 100 Slovákov a Čechov sa v nedeľu večer stretlo v bruselskom parku Leopold pri Lavičke Václava Havla, aby si pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie. Táto udalosť, významná pre spoločné dejiny Česka a Slovenska, sa niesla v duchu oslavy slobody a demokratických hodnôt.
K zhromaždeným sa pripojili aj veľvyslankyňa Česka v EÚ Edita Hrdá a veľvyslanec Slovenska v EÚ Juraj Nociar.
Lavička Václava Havla, slávnostne odhalená v októbri 2021, sa za tri roky stala centrom kultúrnych a spoločenských podujatí. Počas podujatia zazneli štátne hymny Česka a Slovenska, ktoré podčiarkli spolupatričnosť a historické puto oboch národov.
Edita Hrdá v príhovore vyzdvihla význam 17. novembra 1989, označila ho za jeden z najdôležitejších štátnych sviatkov, a zdôraznila, že je dôležité pripomínať odkaz Nežnej revolúcie aj budúcim generáciám.
"Pre mňa osobne je to jeden z najdôležitejších štátnych sviatkov,“ uviedla s dôrazom na hlboký zlom, ktorý revolúcia znamenala pre históriu, súčasnosť a budúcnosť spoločnosti. Zároveň pripomenula odkaz Václava Havla, ktorého jednoduché, no hlboké princípy môžu byť pre dnešnú polarizovanú spoločnosť dôležitou inšpiráciou.
"Možno by bol dnes prekvapený tým, že sa z našej spoločnosti vytratila vzájomná tolerancia a diskusia,“ poznamenala.
Veľvyslanec Juraj Nociar označil Nežnú revolúciu za najvýznamnejší moment novodobých dejín Česka a Slovenska. Pripomenul, že revolúcia neprišla náhle, ale bola predznamenaná udalosťami ako sviečková demonštrácia v roku 1988 či študentský pochod zo 16. novembra v Bratislave.
"Bez novembra by sme ťažko mohli uvažovať, že Česko a Slovensko by boli súčasťou EÚ a západného demokratického sveta,“ uviedol. Nociar zdôraznil, že nenásilný charakter revolúcie bol do veľkej miery ovplyvnený Václavom Havlom a jeho spôsobom organizovania občianskej spoločnosti.
Tento princíp „zamatového“ prechodu je podľa neho mimoriadne aktuálny aj dnes, keď čelíme polarizácii nielen politických síl, ale celej spoločnosti.
Obaja veľvyslanci sa zhodli, že odkaz Nežnej revolúcie je potrebné nielen pripomínať, ale aj aktívne pestovať.
"Buďme radi, že Česi a Slováci sa stretli opäť v Európskej únii, ako sme predtým boli v jednom spoločnom štáte. Musíme však naďalej dávať pozor, aby odkaz 17. novembra nielenže pretrvával, ale aby sme ho naďalej pestovali,“ zdôraznil Nociar.
Podujatie pri Lavičke Václava Havla v Bruseli tak nielen pripomenulo udalosti spred 35 rokov, ale tiež vyzvalo k udržaniu hodnôt slobody, demokracie a vzájomnej úcty, ktoré si dnes zaslúžia pozornosť viac ako kedykoľvek predtým.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies