Slovensko a Čína posilňujú strategické partnerstvo: Bezvízový styk a podpora mierových iniciatív

NETKY.SK • 2 November 2024, 08:48 • 2 min
Slovensko a Čína posilňujú strategické partnerstvo: Bezvízový styk a podpora mierových iniciatív

PEKING - Slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár oznámil významné prehĺbenie vzťahov s Čínou po stretnutí s čínskym ministrom Wang Im. Medzi dohodami je zavedenie 15-dňového bezvízového režimu pre slovenských občanov a záväzok k širšej ekonomickej spolupráci. Blanár tiež potvrdil slovenskú podporu čínsko-brazílskemu mierovému plánu pre Ukrajinu, pričom Slovensko sa zaviazalo k mierovej politike na medzinárodnej scéne.

slovakia

left justify in out

Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár sa v piatok stretol s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Im, aby prerokovali ďalšie kroky v prehlbovaní slovensko-čínskej spolupráce.

Ich rokovanie nadväzovalo na nedávne stretnutie slovenského premiéra Roberta Fica s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, počas ktorého boli vzťahy medzi Slovenskom a Čínou povýšené na úroveň strategického partnerstva. Cieľom tejto dohody je výrazné posilnenie obchodných a investičných väzieb medzi oboma krajinami.

Čína, ktorá je druhou najväčšou ekonomikou sveta a najvýznamnejším obchodným partnerom Slovenska v Ázii, vlani dosiahla so Slovenskom obchodnú výmenu vo výške 10,5 miliardy eur. Slovenská delegácia v Číne bola tentokrát historicky najväčšia, pozostávala z deviatich vládnych predstaviteľov a približne osemdesiatich podnikateľov.

Minister Blanár zdôraznil, že tento počet dokazuje odhodlanie Slovenska prehĺbiť partnerstvo s Čínou a spolupracovať vo viacerých sektoroch, od hospodárstva a dopravy až po kultúru a ochranu životného prostredia. Rokovania vyústili do podpísania trinástich dohôd a memoránd, ktoré stanovujú konkrétne kroky na posilnenie vzájomnej spolupráce.

Významným krokom v budovaní slovensko-čínskych vzťahov je aj rozhodnutie čínskej strany umožniť slovenským občanom bezvízový vstup do Číny na obdobie 15 dní. Podľa ministra Blanára je to veľký prínos nielen z hľadiska cestovného ruchu, ale tiež pre slovenské firmy, ktoré už pôsobia na čínskom trhu alebo plánujú expandovať. Bezvízový režim by mohol uľahčiť prístup slovenských podnikateľov na čínsky trh a posilniť bilaterálne obchodné toky.

Ministri sa venovali aj otázkam spojeným s podporou investičných iniciatív na európskej úrovni, pričom Blanár zdôraznil postoj Slovenska vo veci dodatočných ciel EÚ na elektromobilitu. Slovensko, spolu s ďalšími štyrmi členskými štátmi, vystúpilo proti tomuto rozhodnutiu, ktoré by podľa ministra mohlo mať negatívne dopady na slovenskú ekonomiku, najmä prostredníctvom čínskeho automobilového trhu.

Diskusia sa týkala aj konfliktu na Ukrajine a možností mierového riešenia, o ktoré sa Čína a Brazília usilujú prostredníctvom svojho šesťbodového mierového plánu. Blanár zopakoval postoj Slovenska, ktoré presadzuje suverénnu a mierovú zahraničnú politiku založenú na dodržiavaní medzinárodného práva a vzájomného rešpektu. Blanár tiež uviedol, že Slovensko dlhodobo podporuje všetky mierové iniciatívy a vyjadril záujem o nadchádzajúci druhý mierový summit, na ktorom môžu významne prispieť aj krajiny globálneho Juhu, vrátane Číny.

Stretnutie medzi Blanárom a Wang Im tak prinieslo konkrétne kroky a vízie, ktoré môžu výrazne prehĺbiť slovensko-čínske vzťahy na ekonomickej úrovni, posilniť cestovný ruch prostredníctvom nového bezvízového režimu a vytvoriť platformu pre spoluprácu na medzinárodnej úrovni pri hľadaní mierových riešení konfliktov.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: MZV SR, Foto: MZV SR
Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies